Tüketici davranışlarında etkileyici pazarlamanın rolü
The role of influencer marketing in consumer behavior
  1. Tez No: 890981
  2. Yazar: EDANUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dijitalleşme ile artan değişim ve gelişim dalgası, pazarlama sektörünü de her yıl farklı stratejilere yöneltmektedir. Bu dönüşüm, işletmeler arasındaki rekabeti kızıştırarak, hedef kitlelere ulaşma ve marka bilinirliğini artırma çabasında yeni yöntemler arayışına yol açmıştır. Bu arayışın sonucu olarak ortaya çıkan etkileyiciler, toplumun duygu, düşünce ve davranışlarını etkileme gücüyle pazarlamada önemli bir rol oynamaktadır. Tıpkı birer kanaat önderi gibi topluma yön veren etkileyicilerle iş birliği yapan işletmeler, ürün ve hizmetlerini geniş kitlelere tanıtma imkânı bulmaktadır. Geleneksel pazarlamacılığa kıyasla daha hızlı, daha etkili ve çok daha geniş kitlelere ulaşabilen etkileyiciler aracılığıyla ürün tanıtımı, etkileyici pazarlama stratejisinin temelini oluşturmaktadır. Bu çalışma, etkileyici pazarlama kavramını, etkileyici ile tüketici arasındaki bağlamı ve etkileyici pazarlamanın tüketici tutumları, güveni ve satın alma süreci üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma kapsamında, öncelikle 316 kişi üzerinde nicel araştırma yöntemi olan anket çalışması, ardından 10 kişi ile nitel araştırma yöntemi olan derinlemesine görüşme yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, tüketicilerin etkileyicilere olan güvensizliğini ve ticari amaçlarla tüketim kültürüne yönlendirilme endişelerini ortaya koymaktadır. Buna rağmen sosyal medya etkileyicilerinin, tüketicilerin satın alma alışkanlıkları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu açıktır. Etkileyicilerin tavsiyeleri ve ürün yorumları, tüketicilerin satın alma kararlarını doğrudan etkileyebilmektedir. Bu etki, daha niş bir kitleye hitap eden ve takipçileriyle daha yakın ilişkiler kuran mikro etkileyicilerde daha da belirgindir
Özet (Çeviri)
The wave of change and development triggered by digitalization leads the marketing sector to different strategies every year. This transformation has led to a search for new methods to reach target audiences and increase brand awareness by intensifying competition among businesses. Influencers, which emerged as a result of this search, play an important role in marketing with their power to influence the emotions, thoughts and behaviors of the society. Businesses that cooperate with influencers, who shape society just like opinion leaders, have the opportunity to promote their products and services to large masses. Product promotion through influencers, which is faster, more effective and can reach much wider audiences compared to traditional marketing, forms the basis of influencer marketing strategy. This study examines the concept of influencer marketing, the context between influencer and consumer, and the impact of influencer marketing on consumer attitudes, trust and purchase process. Within the scope of the research, a quantitative survey was conducted on 316 respondents, followed by a qualitative in-depth interview with 10 respondents. The findings reveal consumers' distrust of influencers and concerns about being manipulated into consumer culture for commercial purposes. Despite this, it is clear that social media influencers have a significant impact on consumers' buying habits. Influencers' recommendations and product reviews can directly influence consumers' purchasing decisions. This influence is even more pronounced for micro-influencers who cater to a more niche audience and build closer relationships with their followers