Anaokulunda görev yapan okul öncesi öğretmenlerin sınıf yönetimi becerilerinin incelenmesi (Küçükçekmece ilçe örneği)
Examination of classroom management skills of preschool teachers' working in kindergardens (Kucukcekmece sample)
  1. Tez No: 890982
  2. Yazar: HÜMEYRA BİLMEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL ATİLA ŞEHİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı devlet ve özel anaokullarında görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimi becerilerinin belirlenerek bunun çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu; 2022-2023 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız devlet ve özel anaokullarında görev yapan 260 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada İlişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada, katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve öğretmenlerinin sınıf yönetim becerilerini ölçmek amacıyla“Okul Öncesi Öğretmenleri İçin Sınıf Yönetimi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS paket programı kullanılmış ve yorumlanmıştır. Araştırmada uygulanan Likert tipi Ölçekte 5'li derecelendirmeli ve Likert türü 35 maddeden oluşmaktadır. Araştırmada verilerin çözümlenmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde ve frekans gibi betimsel istatistikler hesaplanmıştır. Değişkenler arası ilişkiler analiz edilirken Pearson korelasyon katsayısı istatistik tekniği, demografik özelliklere göre grupları karşılaştırırken t testi, ANOVA, LSD istatistik teknikleri kullanılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin sınıf yönetimi becerilerinde mesleki deneyim, eğitim düzeyi, sosyoekonomik düzey, okul türü, eğitim alıp almamaları, aldılarsa hangi içerikte ve nerede aldıkları, ders dışı eğitsel içerik okuyup okumamaları, kaynaştırma öğrencisine sahip olup olmamaları, öğretmenlikteki görev durumları, okulda geçirdikleri süre değişkenlerine göre anlamlı bir farklılığa rastlanmıştır. Cinsiyet, mezuniyet, daha ileri düzey eğitim almak isteyip istememeleri, üniversitede müfredata sınıf yönetimi ile ilgili daha fazla ders konulması gerektiğini düşünüp düşünmemeleri, medeni durumu, çocuk sahibi olup olmamaları değişkenlerine göre ise anlamlı düzeyde bir farklılığa rastlanmamıştır. Ayrıca öğretmenlerin sınıfta demokratik bir tutum sergiledikleri ve etkinlikleri planlama, sorun çözme becerileri konusunda kendilerini yeterli buldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the classroom management skills of preschool teachers working in public and private kindergartens and to examine this in terms of various variables. The study group of the research consists of 260 preschool teachers working in independent public and private kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in Küçükçekmece district of Istanbul province in the 2022-2023 academic year. Relational survey model was used in the study. In the study,“Personal Information Form”prepared by the researcher to determine the demographic characteristics of the participants and“Classroom Management Scale for Preschool Teachers”was used to measure the classroom management skills of the teachers. SPSS package program was used to analyze and interpret the data obtained in the study. The Likert-type scale applied in the study consists of 35 Likert-type items with a 5-point scale. Descriptive statistics such as arithmetic mean, standard deviation, percentage and frequency were calculated in analyzing the data. Pearson correlation coefficient statistical technique was used to analyze the relationships between variables, and t test, ANOVA, LSD statistical techniques were used to compare groups according to demographic characteristics. As a result of the research, a significant difference was found in the classroom management skills of preschool teachers according to the variables of professional experience, level of education, socioeconomic level, type of school, whether they received training, if so, in which content and where they received it, whether they read extracurricular educational content, whether they have mainstreaming students, their job status in teaching, and the time they spent at school. No significant difference was found according to the variables of gender, graduation, whether they want to receive further education, whether they think that more courses on classroom management should be included in the curriculum at the university, marital status, and whether they have children. In addition, it was observed that teachers exhibited a democratic attitude in the classroom and found themselves competent in planning activities and problem solving skills.