Migrenli hastalarda diyafram gevşetme teknikleri, diyafragmatik solunum egzersizleri ile manuel terapi uygulamalarının ağrı şiddeti, ağrı yoğunluğu ve yaşam kalitesine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of diaphragm relaxation techniques, diaphragmatic respiration exercises and manuel therapy applications on the severity and intensity of pain as well as life quality in patients diagnosed with migraine
- Tez No: 890990
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Migren tekrarlayan baş ağrılarıyla karakterize nörolojik bir hastalıktır. Dünyada engelliliğin sebepleri arasında üst sıralarda yer alan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışma migren hastalarında diyafram gevşetme teknikleri, diyafragmatik solunum egzersizleri ile manuel terapi uygulamalarının ağrı şiddeti, ağrı yoğunluğu ve yaşam kalitesine etkilerinin karşılaştırılması amacıyla planlandı. Çalışmaya 18-60 yaş arası 42 migren hastası katıldı. Hastalar diyafram gevşetme grubu (DG), manuel terapi grubu (MT) ve kontrol grubu (KG) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası olarak 2 değerlendirme yapıldı. Vizüel Analog Skalası (VAS), Mcgill-Melzack Ağrı Anketi, Baş Ağrısı Etki Testi (HITS), SF-36 Yaşam kalitesi ölçeği kullanıldı. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası ataklarının kaç saat sürdüğü ve aylık atak sayıları kaydedildi. Manuel terapi grubunun tedavi sonrası ağrı şiddeti, aylık atak sıklığı ve atak sürelerinde kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde azalma görülürken (p0,05). Sonuç olarak diyafram gevşetme teknikleri ve manuel terapi uygulamalarının her ikisi de migren hastalarının tedavisinde ağrı şiddetini azaltmada ve yaşam kalitesini arttırmada etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Migraine is a neurological disease characterized by recurring headaches. It is a significant public health problem of the top reasons for disability throughout the world. This study is planned to compare the effects of relaxation techniques of the diaphragm (midsection), diaphragmatic respiration exercises, and manual therapy applications on the severity and intensity of pain and life quality. 42 patients diagnosed with migraine aged between 18 and 60 participated in the study. Patients were divided into 3 groups; diaphragm relaxation group (DG), manual therapy group (MG) and control group (CG). 2 types of evaluation were carried out, one of which was pre-treatment and the other was post-treatment. Visual Analogue Scale (VAS), Megill-Melzack Pain Questionnaire, Headache Impact Test (HITS), and SF-36 Life Quality Scale were used. How long the attacks of patients before and after the treatment lasted and monthly attack numbers were recorded. While a considerable reduction in the severity of pain, monthly attack frequency, and attack durations following the treatment in the manual therapy group was seen (p0.05). As a result, it is determined that both diaphragm relaxation techniques and manual therapy applications are effective in reducing the severity of pain and increasing life quality in the treatment of migraine patients.