Girişimci liderliğin çalışan yaratıcılığına etkisinde teknoloji kullanımının rolü: Silah sanayi çalışanları üzerine bir araştırma
The role of technology use in the effect of entrepreneurial leadership on employee creativity: A study on weapon industry employees
- Tez No: 890989
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA NURAY NİŞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzün yoğun rekabet dünyasında işletmelerin sürdürülebilirliğinin yanı sıra gelişmelere uyum sağlayabilme ve fırsatlardan faydalanabilmede girişimci liderlik özellikleri giderek önem kazanmaktadır. Çalışan yaratıcılığı, bir işletmenin rekabet avantajını sürdürebilmesi ve yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirebilmesi için temel unsurlardan biridir. Bugünün işletmeleri, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve teknolojiyi kullanabilen yaratıcı çalışanlara da ihtiyaç duymaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, girişimci liderliğin, çalışan yaratıcılığına etkisinde teknoloji kullanımının aracılık rolünü ortaya koymaktır. Araştırma, Türkiye'de son yıllarda hızlı atılımlar yaşayan savunma sanayi sektöründe gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Beyşehir'de faaliyet gösteren bir silah sanayi işletmesinin 270 çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmış;“Girişimci Liderlik Ölçeği”,“Çalışan Yaratıcılığı Ölçeği”ve“Teknoloji Kullanım Ölçeği”nden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre girişimci liderlik, çalışan yaratıcılığını ve teknoloji kullanımını; teknoloji kullanımı çalışan yaratıcılığını pozitif etkilemektedir. Aracı değişken olan teknoloji kullanımı modele eklendiğinde, girişimci liderliğin çalışan yaratıcılığı üzerindeki etkisinde bir değişiklik olmadığı, teknoloji kullanımının aracı etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's highly competitive world, entrepreneurial leadership qualities are becoming increasingly important not only for the sustainability of businesses but also for their ability to adapt to developments and seize opportunities. Employee creativity is a fundamental element for a business to maintain its competitive advantage and to develop innovative products and services. Modern businesses also require creative employees who closely follow technological advancements and are capable of utilizing technology. The primary aim of this research is to reveal the mediating role of technology usage in the impact of entrepreneurial leadership on employee creativity. The research was conducted in Turkey's rapidly advancing defense industry sector in recent years. The sample for the research consists of 270 employees from a firearm manufacturing company operating in Beyşehir. A survey method was used for data collection, employing the“Entrepreneurial Leadership Scale,”“Employee Creativity Scale,”and“Technology Usage Scale.”According to the findings, entrepreneurial leadership positively affects employee creativity and technology usage; technology usage positively impacts employee creativity. However, when technology usage, the mediator variable, was included in the model, it was found that the impact of entrepreneurial leadership on employee creativity did not change, and no mediating effect of technology usage was identified.