Hemşirelerin ilaç hazırlama ve uygulama sürecinde yaşadıkları bölünmelerin/kesintilerin azaltılmasına yönelik uygulanan girişimlerin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of interventions implemented to reduce interruptions experienced by nurses during the medicine preparation and administration process
- Tez No: 890996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yarı deneysel olarak planlanan bu çalışmanın amacı hemşirelerin ilaç hazırlama ve uygulama sürecinde yaşadıkları bölünmelerin/kesintilerin azaltılmasına yönelik uygulanan girişimlerinin etkinliğinin değerlendirilmesidir. Araştırmanın evrenini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversite Hastanesi'nde Aralık 2022 ile Şubat 2023 tarihleri arasında aktif olarak çalışan hemşireler oluşturmuştur. Bu çalışmada örneklem seçimine gidilmemiştir. Yapılan çalışmalara göre bölünme/kesintinin en çok yaşandığı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genel Cerrahi, Göğüs Cerrahi Servilerinde çalışan 21 hemşire ile yürütülmüştür. Çalışmanın verileri Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu, İlaç Hazırlama ve Uygulama Sürecinde Yaşanan Bölünme/Kesintilere İlişkin Soru Formu, Bölünme/Kesinti Gözlem Formu ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Kategorik değişkenler arası ilişkiye ki kare ve Fishers Ecxat test ile, bağımlı değişkenler arası fark bağımlı örneklem t testi ile analiz edilmiştir. Her hemşire girişim öncesi 3 kez, girişim sonrası üç kez gözlemlenmiştir. Hemşirelerin %92,11'i ilaç hazırlama ve uygulama sürecinde 1-10 defa bölünme/kesinti yaşadığını, en çok bölünme/kesinti nedenini %30,35'i ile hasta ve hasta yakını olduğunu belirtirken, %42,11'i yaptığı işlemi durdurup bölünme/kesintiye neden olan durumla ilgilendiğini belirtmiştir. Ayrıca hemşirelerin %61,36'sı yaşanan bölünme/kesintilerin ilaç hazırlama ve uygulama hatalarına sebep olabileceğini belirtmiştir. Girişim olarak rahatsız etmeyin yazılı kırmızı yelek, uyarıcı levha, uyarıcı led ışıklı tabela, bilgilendirici broşür, hemşirelere eğitim verilmesi, diğer personellerin bilgilendirilmesi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this quasi-experimental study is to evaluate the effectiveness of interventions aimed at reducing interruptions experienced by nurses during the medication preparation and administration process. The population of the study consisted of nurses actively working at Çanakkale Onsekiz Mart University Hospital between December 2022 and February 2023. No sampling selection was made in this study. The study was conducted with 21 nurses working in the Pediatric Health and Diseases, General Surgery, and Thoracic Surgery departments, where interruptions were found to be most frequent. The data of the study were collected using the Descriptive Characteristics Information Form, the Questionnaire on Interruptions Experienced During the Medication Preparation and Administration Process, and the Interruption Observation Form. In the evaluation of the data, the Chi-square and Fisher's Exact tests were used to determine the relationship between categorical variables, and the dependent sample t-test was used to analyze the differences between dependent variables. Each nurse was observed three times before and three times after the intervention. Findings indicate that 92.11% of the nurses reported experiencing interruptions between 1-10 times during the medication preparation and administration process.* The most common cause of interruptions, cited by 30.35% of nurses, was patients or their relatives, and 42.11% of the nurses reported stopping their tasks to address the situation causing the interruption. Additionally, 61.36% of the nurses stated that the interruptions could lead to medication preparation and administration errors. Interventions included red vests labeled“Do Not Disturb,”warning signs, warning led light signs, informative brochures, training for nurses, and informing other personnel.