The impact of monetary policy shocks on asset market in Türki̇ye
Türkiye'deki para politikası şoklarının varlık piyasasına etkisi
- Tez No: 890995
- Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Merkez bankalarının ekonominin durumunu yönetmek için kullandıkları temel araç para politikasıdır. Para politikası başarılı bir şekilde uygulandığında bu, iyi işleyen varlık piyasalarına yansıyacak ve bu da bir ülkeye daha fazla yatırım fırsatı çekecektir. Yabancı yatırımlar ekonomiyi canlandırmak ve daha fazla gelişmeyi garanti etmek açısından iyidir. Türkiye'de varlık piyasası, politik ve ekonomik istikrarsızlıklar ve dış etkiler nedeniyle para politikasındaki beklenmedik değişikliklere karşı daha duyarlıdır. Bu nedenle, beklenmedik para politikası değişiklikleri ile varlık piyasası arasındaki ilişkinin öngörülmesi, finans sektöründe lokomotif görevi gören yatırımcılar ve finansal aktörler açısından büyük önem taşımaktadır. Ekonomide başarılı ve net para politikası beklentileri oluşturulduktan sonra para şokları nadir hale gelecektir. Bu, varlık piyasasında hisse senedi getirilerinin olası değişken davranışlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. Bu çalışma, farklı makroekonomik koşulları kontrol ederek, bu şokların genel ve farklı sektörlerin hisse senedi getirilerini nasıl ve ne ölçüde etkilediğine dair genel bir bakış sunmayı amaçlamaktadır. Ocak 2013-Mart 2024 tam örneklem dönemi ve 2018 borç krizi sonrası para politikasını gösteren bir alt örneklem dönemi için OLS ve robust regresyonlar kullanılarak, Türkiye için para politikası şokları ile varlık piyasaları arasındaki ilişki tahmin edilmiştir. Para politikası şokları beklenen ve açıklanan repo faiz oranları arasındaki farklardan üretilirken, varlık piyasaları için BIST endeks getirileri kullanılıyor. Ekonominin farklı durumlarına karşılık gelen üç farklı model üretildi. Temel analizden elde edilen sonuçlar, beklenmedik para politikası değişiklikleri ile borsadaki tüm sektörler için BIST endeks getirisi olan varlık piyasası göstergeleri arasında güçlü ve istatistiksel olarak negatif bir ilişki olduğunu göstermektedir. İş döngüleri dikkate alındığında, Türkiye'de CLI ve RSTI göstergelerine dayalı resesyon dönemlerinde para politikası şoklarının etkisi çok daha keskin olurken, IPV aksini öngörüyor. Kredi kanalı koşulları açısından, genel örneklemde ve son politika döneminde kredi piyasası sıkılığının tek başına etkili olmadığı açıktır; ancak para politikası şokları tüm sektörlerde BIST endeks getirileri açısından önemini koruyor. Ayrıca sektörler arasında, ilişkinin birçok yönünü açıklayan farklılıklar da gözlemlenmektedir. Genel olarak bakıldığında, bu çalışmanın sonucunda, TCMB'nin beklenmedik repo faizi açıklamalarının önemli ekonomik koşullar dikkate alınarak varlık piyasasında önemli değişikliklere neden olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary tool that central banks use to manage the state of the economy is monetary policy. Once monetary policy is successfully implemented, it will reflect in well-operating asset markets, which will attract more investment opportunities to a country. Foreign investments are good for stimulating the economy and guaranteeing further development. In Türkiye, the asset market is more sensitive to unexpected changes in monetary policy because of political and economic instabilities and foreign influences. Hence, foreseeing the relationship between unexpected monetary policy changes and the asset market is crucial for investors and financial agents, who act as locomotives in the financial sector. Once successful and clear monetary policy expectations are established in the economy, money shocks will become rare. This will help eliminate the possible volatile behavior of stock returns in the asset market. This study aims to provide an overview how and to which degree these shocks are affecting stock returns of general and different sectors, controlling for different macroeconomic conditions. By using OLS and robust regressions on the full sample period of January 2013–March 2024 and a subsample period, which denotes monetary policy after the 2018 debt crisis period, the relationship between monetary policy shocks and asset markets was estimated for Türkiye. The monetary policy shocks are generated as differences between expected and announced repo rates, while for asset markets, BIST index returns are used. Three different models were generated for corresponding different states of the economy. The results from baseline analysis show a strong and statistically negative relationship between unexpected monetary policy changes and asset market indicators, which are BIST index returns for all sectors in the stock market. When business cycles are considered, in Türkiye, the effect of monetary policy shocks is much sharper during recessions based on CLI and RSTI proxies, while IPV predicts otherwise. For credit channel conditions, it is clear that in the overall sample and recent policy period, credit market tightness itself is not impactful; however, monetary policy shocks are still significant for BIST index returns in all sectors. Also, differences across the sectors are observed, explaining multiple aspects of the relationship. Overall, as a result of this work, it was found that unexpected announcements of repo rates by CBRT might cause crucial changes in the asset market by taking into account important economic conditions.