Turizmde tanıtım kampanyaları (Tütav örneği)
- Tez No: 8910
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Turizm son yıllarda Türkiye için önemi gittikçe artan“bir olay ve faaliyet dalıdır. Ekonomik gelişme süreci içinde olan Türkiye`de her alanda görülen çok yönlü gelişme ve değişmelere paralel olarak turizm olayı da yaygınlaşmaktadır. Turizmin ülke genelinde geniş bir alana yayılmasına karşın; Türkiye, dünya turizminin büyük gelişmesine ayak uyduramamıştır. Sahip olduğu doğal, tarihsel ve kültürel zenginliklerini yeterince kullanamamıştır. Bütün bunlara bağlı olarakta, kendisini dünya kamuoyuna bir turizm ülkesi olarak kabul ettirememiştir. Bu sorunların değişik nedenleri vardır. Bu nedenlerden biriside, pazarlama ve tanıtım faaliyetlerindeki eksiklik ile yöneticilerin zihniyetidir. Turizm yöneticilerinin; turizmi diğer sektörlerden ayrı değerlendirip, kişisel tecrübenin, turisti kabule uygun bir politikayı uygulamanın yeterli olacağı düşüncesi, bu sorunların temelinde yatmaktadır. Oysa, ekonomik gerçekliğin baskısı altında turizm ekonomisinin de bir takım güçlükleri ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu güçlüğün neticesinde; turizm de, turistin sosyolojik yapısını, seyahat geleneklerini, ihtiyaçlarını tanımak gereği ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyaç artık farkedilmiş, bu yöndeki çalışmalar kısmi de olsa başlatılmıştır. Ancak; turizm de önemli bir kaynak olan turizm personeli ile turistlerle etkileşim kuracak olan tanıtmadaki en büyük kaynak durumundaki ülke halkını ”turizm“ konusunda eğitmek, bilinçlendirmek gereği unutulmuştur. Yapılması gereken, ”turizm bilincini“ ülke halkına ve turizm personeline benimsetmektir.Böyle bir çalışmayı gerçekleştirmek için ise sosyal reklam kampanyalarına İhtiyaç vardır. Çünkü; turizm de iyi bir sosyal reklam kampanyası tatmin edici, rasyonel bir turizm faaliyetinin gerçekleştirilebilmesi için yerine getirilmesi gerekli bir çalışmadır. Hazırlanacak böyle bir çalışmanın, bilimsel temele oturtulabilmesi zordur. Bu açıdan da konuya temel oluşturabilmek için, turizm de genel kavramları, kampanya çerçevesini oluşturmada yardımcı öğeler olarak ele almak gerekir. Hazırlanan bu çalışma ”Turizm de Sosyal Reklam Kampanyalarını bu anlayış içerisinde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde turizmle ilgili temel bilgiler verilmekte, bu bilgiler; turizm, turist, turizmin sınıflandırılması ile turizm planının tanım ve amaçlarını kapsamaktadır. ikinci bölüm, turizm politikası, turizm pazarlaması tanım ve amaçları ile Türkiye *de planlı dönem öncesi ve planlı dönemlerde turizm konularını ele almaktadır. Üçüncü bölümde, Turizm de Sosyal Reklam Kampanyaları“ kampanya planı içerisinde ele alınıp incelenmektedir. Dördüncü bölümde ise, çalışmaya örnek olarak seçilen Türk Tanıtma Vakfı (TÖTAV) reklam uygulamalarının değerlendirmesi ”Turizm de Sosyal Reklam Kampanyaları" içerisinde yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tourism is a sector that is getting more important day by day» and in Turkey as a result the prooess of economical growth tourism grows in parallel with all the other sectors. Although tourism is widespread in very part-of our country, Turkey can not adapt to the speed of development in the world. It couldn't use its natural, historical and cultural riches and beauties, sufficiently. Because of this, it can not succeed in being accepted as a touristic oountry by the foreign countries. There are some different causes of this problem. And one of them is lack of marketing and advertisement activities. And the other one is mentality of administrators. To think tourism as an isolated sector from the others; and to think it is enough to follow a policy that include just hospitality for tourists or to believe in personel experiences, are all the source of the problem. All the facts mentioned on the other hand above are appear in the economics of tourism, because of the pressure of economical reality. As a result of these difficulties, there is a need for recognizing the sooiological scructure of tourists and their traditions of travelling, and their wants. This need has been clarifid and the activities about this subject have been started though not entirely. But the need of education for the staff of tourism and the citizens, is forgotten, although they are forming the primary group which is interacting with the tourists. Now, the thing that should be realized is to give the conscience of tourism to them.SUMMARY Tourism is a sector that is getting more important day by day» and in Turkey as a result the prooess of economical growth tourism grows in parallel with all the other sectors. Although tourism is widespread in very part-of our country, Turkey can not adapt to the speed of development in the world. It couldn't use its natural, historical and cultural riches and beauties, sufficiently. Because of this, it can not succeed in being accepted as a touristic oountry by the foreign countries. There are some different causes of this problem. And one of them is lack of marketing and advertisement activities. And the other one is mentality of administrators. To think tourism as an isolated sector from the others; and to think it is enough to follow a policy that include just hospitality for tourists or to believe in personel experiences, are all the source of the problem. All the facts mentioned on the other hand above are appear in the economics of tourism, because of the pressure of economical reality. As a result of these difficulties, there is a need for recognizing the sooiological scructure of tourists and their traditions of travelling, and their wants. This need has been clarifid and the activities about this subject have been started though not entirely. But the need of education for the staff of tourism and the citizens, is forgotten, although they are forming the primary group which is interacting with the tourists. Now, the thing that should be realized is to give the conscience of tourism to them.