Durumsallık yaklaşımında önderlik Eskişehir Yem Fabrikası ve Tülamsaş'daki önderlik yapılarının incelenmesi
- Tez No: 8911
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Çoğu zaman insanlar kendi amaçlarının gerçekleştirilmesinde dahi isteksiz davranırlar. Genellikle başkasının yardımına ihtiyaç duyarlar, urup çalışmalarında da aynı ihtiyaç söz konusudur. Bu nedenle, grup amaçlarının ger çekleştirilmesinde etkili bir öndere ihtiyaç vardır. Önder gruptaki ortak düşünceleri benimsenebilir bir amaç haline getirir. Bu önemi nedeniyle, yönetim biliminde, önderlik konusunda değişik araştırmalar yapılmış ve farklı önderlik şekilleri bulunmuştur. Bu çalışmada önderlik, durumsallık yaklaşımının bakış açısıyla incelenmeye çalışılmıştır. Bu nedenle çalışmanın birinci bölümünde durumsallık yaklaşımı ve önderlik tanıtılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, durumsallık yaklaşımı içinde önderlik farklı açılardan ele alınarak açıklanmaya çalışılmıştır, Üçüncü bölümde organizasyonlardaki önderlik yapılarını görebilmek amacıyla, Eskişehir Yem Fabrikası A.Ş. ve TÜLOMSAŞ'ta yapılan çalışmaya yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise, çalışmanın bir değerlendirmesi yapılırken, çıkarılan sonuç ifade edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A B S T Rl C î Many times people also don't wish to do their aims. They usualy need the other's helps. The same need is said to be done in the groups works. Because of this reason it is need on effective leader to be done groups* aims. leader makes an aim from the same thoughts in group. Because of this importance in management science a lot of different researchs on leadership have been done and different leadership items have been found. In this study leadership has been tried to research with the contingency aproach. For this reason in the first part of this study contingency approach and leadership have been tried to be known. In the second part leadership has been explaned from different possition in the contingency approach. In the third part, it was mentioned about work that done in Eskişehir Yem Fabrikası Â.Ş. and TÜLOMSAŞ so that it could be seen leadership in organizations. In the last part, it has been tried to be given the result which was found.