Opsiyon zımni risk ölçümleri ve carry trade getirileri: Gelişmekte olan piyasalara yönelik bir uygulama
Option implied risk measures and carry trade returns: An application to emerging markets
- Tez No: 891004
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Çalışmada, gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik gerçekleştirilen carry trade yatırımlarının getirileri ile zımni moment risk ölçümleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 1 Temmuz 2013-31 Aralık 2022 tarihlerini kapsayan dönem için USD, EUR ve JPY borçlanılarak 17 adet gelişmekte olan ülkeye yönelik carry trade yatırımlarının günlük getirileri incelenmiştir. Çalışmanın açıklayıcı değişkenleri olarak belirlenen zımni momentlerin elde edilmesinde Bakshi, Kapadia ve Madan modeli kullanılmıştır. Çalışmada aşırı getiriler ile forward primi arasındaki ilişki Fama regresyonuyla; aşırı getiriler ile zımni momentler arasındaki ilişki Fama-Macbeth regresyonu ve sabit etkiler modelleriyle incelenmiştir. Zımni momentlerde elde edilen bilgiler ile oluşturulan portföylerin geleneksel carry trade stratejilerine kıyasla yatırımcıya daha fazla aşırı getiri sağladığı sonucuna varılmıştır. Regresyon modellerinden elde edilen sonuçlar ise zımni moment risk ölçümlerinin carry trade yatırımlarının getirilerini oldukça başarılı bir şekilde tahmin edebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between the returns of carry trade investments in developing currencies and its implied moment risk measures. For this purpose, daily returns of carry trade investment for 17 developing countries by borrowing USD, EUR and JPY are examined for the period between July 1, 2013 and December 31, 2022. Bakshi, Kapadia and Madan model is used to obtain implied moments as the explanatory variables of the study. In the study, the relationship between excess returns and forward premium is examined with Fama regression; the relationship between excess returns and implied moments is examined with Fama-Macbeth regression and fixed effects models. It is concluded that portfolios created with the information from implied moments provide more excess returns to the investor compared to traditional carry trade strategies. According to the excess returns of the constructed portfolios, it has been concluded that implied moment strategies are very beneficial strategies for carry trade investment. The results obtained from the regression models show that impleid moment risk measures can predict the returns of carry trade investments quite successfully.