Türkiye'de 1980 sonrası kurumlar vergisi uygulamasının vergi yükü bakımından değerlendirilmesi
The Evaluation of the application of corporational income tax in Turkey from the point of tax burden after 1980
  1. Tez No: 89101
  2. Yazar: ZEKİ ARAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Belirli bir dönemde vergi hasılatının gayrisafi milli hasıla ve gayrisafi yurtiçi hasılaya oranı vergi yükünü vermektedir. Değişik vergi türleri açısından vergi yükünün hesaplanması mümkündür. Vergi yükü ülke ekonomisinin önceliklerine göre belirlenen politikaların uygulanmasıyla değişmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde yatırımların artırılması ve şirketleşmenin teşvik edilmesi açısından kurumlar vergisi yükü düşük tutulmaktadır. Bunu sağlamak amacıyla değişik indirim ve istisnalarla muafiyetlerden yararlanıldığı gibi, vergi ertelemesi niteliğindeki uygulamalara da başvurulmaktadır. Ülkemizde 1980 sonrası dönemde sıklıkla yapılan vergisel düzenlemeler; kurumların vergi yükü üzerinde çok çeşitli etkilere neden olmuş, zaman zaman vergi yükünün adaletsiz dağılımının oluşturduğu olumsuzluklarla da karşılaşılmıştır. Vergi kanunlarının sık sık değiştirilmesi mevcut uygulamaların sonuçlarının alınmasını ve böylelikle istikrarlı politikalar belirlenmesini imkansız hale getirmektedir. Tespit edilen politikaların ve buna paralel uygulamaların vergi yükünü düşük tutucu bir sonuca hizmet ettiği gerçektir. Ancak bu uygulama ve politikaların vergi adaletini bozucu ve özellikle bazı kesimleri kayırıcı nitelikte olmaması ülke ekonomisinin ve maliyesinin geleceği açısından büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tax burden means the ratio of total tax revenues to Gross National Product, and Gross Domestic Product. Tax burden can be computed for different kind of taxes. Tax burden can vary policies crucial for a country economy. Because of increasing investments and promoting corporation the corporation tax burden is not high in developing countries. For this reason, different tax reliefs, tax exemptions, tax reschudiling tax exclusions exist in developing countries. After 1980, different tax measures had different effects on the tax burden of corporations, so the unequitable distribution of tax burden was a common problem. Changings in tax laws fail results of measures and make the determination of stabilization policies uncertain. It is a fact that determinated policies and related practices aim to minimize tax burden. However, these practices and policies which make tax burden unequatable and are not in favour of some groups are important for the future of country's economy and public finance. VI