Gümrük vergisinin belirlenmesinde tarife ve kıymetin rolü yeri ve önemi
The Role of tariff and value in determining customs tax
- Tez No: 89102
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOSUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Vergi, devletin hükümranlık hakkına dayanarak tahsil ettiği çok önemli gelir kaynaklarmdandır. Vergiler dahilde alındığı gibi hariçte yani dış ticaret üzerinden de alınabilmektedir. Gümrük vergisi dış ticaret üzerinden alınan önemli vergilerden birisidir. Gümrük vergisi tarife ve kıymet adı verilen iki kavramına göre belirlenmekte ve buna göre bu vergi hesap edilebilmektedir. Tarife; ithal veya ihraç edilmek istenen uluslar arası ticarete konu eşyaları Armonize sisteme göre sınıflandıran ve bu eşyalara uygulanacak olan gümrük vergisi oranlarını gösteren listelerdir. Kıymet; ithal edilecek eşyanın ticari faturasında gösterilen satış fiyatı ve varsa gerçekte ödenen veya ödenecek masrafların bu satış fiyatına dahil edilmesi ile ortaya çıkan miktardır. Yurda ithali yapılacak olan eşyanın öncelikle 21 Bölüm ve 97 Fasıldan oluşan Gümrük Giriş Tarife Cetvelinde Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu bulunur ve bu tespite göre yürürlükte bulunan ithalat Rejimi Karan eki listelerde belirtilen gümrük vergisi oranı tespit edilir. Bu oran GATT'ın VII. Maddesinin Uygulanmasına Dair Anlaşmada belirtilen hükümler çerçevesinde ortaya çıkarılan kıymete yani matraha tatbik edilerek ödenecek gümrük vergisi tayin ve tespit edilir. Gümrük vergisinin oranının ve matrahının tespiti Türkiye'de uygulanan diğer vergilerin aksine uluslar arası bir boyut arzetmektedir. Gümrük vergisinin oranı uluslar arası Armonize Sisteme göre hazırlanan Gümrük Tarife Cetveline göre belirlenmekte iken kıymeti ise GATT'ın VII. Maddesinin Uygulanmasına Dair Anlaşma hükümlerine göre belirlenmektedir. İthal veya ihraç edilecek eşyanın Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonunun Gümrük Giriş Tarife Cetvelinden tespiti ve bu eşyaya uygulanacak gümrük vergisi oranının, Gümrük Tarife istatistik Pozisyonuna göre İthalat Rejimi Kararının ekinde yer alan listelerdenVI belirlenmesi ile ithal eşyasının gümrük vergisine esas kıymetinin tespiti uzmanlık gerektiren çok önemli bir işlemdir. Bir eşyanın gümrük vergisinin belirlenmesine esas olan gümrük vergisi oranı tarife kavramı ve bu kavramın içerdiği normlar, bu vergi oranının tatbik edileceği matrah ise kıymet kavramı ve bu kavramın içerdiği normlar sayesinde belirlenmektedir. Bu çalışmada, I. Bölümde Gümrük ve vergi tekniği bakımından gümrük vergisi, II. Bölümde Tarife, III. Bölümde ise Kıymet kavram ve esasları anlatılmaya çalışılarak Gümrük vergisinin belirlenmesinde Tarife ve Kıymetin rolü anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tax is one of the most significant income sources that government collects depending on reigning rights As well as within the country, tax may be collected abroad, that is over foreign trade. Customs tax is an important one being collected over foreign trade. It is determined according to two concepts: tariff and value, and calculated accordingly. Tariff is the list classifying the goods to be imported or exported internationally according to Harmonized system and showing tax rates to be applied on these goods. Value is the sales price of the goods to be imported shown on the commercial invoice, and the total amount by adding the actual expenditures (if any) paid or shall be paid to sales price. The goods to be imported into the country shall firstl have Customs Tariff Statistical position on Customs Entry Tariff List which 21 Chapters and 97 Parts, and cumtoms tax rate mentioned in current Import Regime Order is calculated according to this determination. Customs tax to be paid is determined and applied by implementing this rate to the realised value obtained within the framework of the regulations of the Agreement regarding the Application of GATT Article VII. Unlike other taxes applied in Turkey, determination of customs tax rate appears to be an international importance. While customs tax rate is determined according to Customs Entry Tariff List prepared as Per International Harmonizsed System, its value is regulated in accordance with Agreement regarding the application of GATT Article VII. It is a very important expert work to determine the real value of goods subject to import tax and to determine Customs Tariff Statistical position of the goods to be imported or exported as Per customs Tariff list and to determine customs tax rate for such goods in accordance with Customs Tariff Statistical Position from Import Regime Order.vnı Customs tax rate tariff concept and norms involved in this concept basis in determination customs tax for some certain goods are determined thanks to the value concept and norms involved in this concept. In this study, the role of Tariff and value has been expounded in determining customs tax by giving a clear and detailed of Customs Tax in respect to Customs and Tax Techniques (Part I), Tariff (Part II) and Value Concept and Principles (Part III).