Okul müdürlerinin öğretimsel liderlik düzeyleri ile öğretmenlerin mesleki öğrenme düzeyleri arasındaki ilişkide psikolojik psikolojik sermayenin aracılık rolü
The mediating role of psychological capital in the relationship between the instructional leadership levels of school principals and the professional learning levels of teachers
  1. Tez No: 891010
  2. Yazar: DİLEK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik düzeyleri ile mesleki öğrenme düzeyleri arasındaki ilişkiyi inceleyerek psikolojik sermayenin bu ilişkide aracılık rolü olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak ölçeklerin kullanıldığı bu araştırmaya 571 kişi dahil edilmiştir. Toplanan veriler, SPSS 26.0 İstatistik paket programı ve Process Macro yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, normallik testi, güvenilirlik analizi, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü Anova testi ve Tukey testi kullanılmıştır. İlişki analizlerinde korelasyon, etki analizlerinde ise regresyon analizine yer verilmiştir. Psikolojik sermayenin aracılık etkisinin tespitinde Model 4 kullanılarak sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik düzeyleri ile öğretmenlerin psikolojik sermaye ve mesleki öğrenme düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Öğretimsel liderlik düzeyleri yüksek olan yöneticilerin, öğretmenlerin mesleki gelişim ve psikolojik sermaye düzeylerini olumlu etkilediği tespit edilmiştir. Okul müdürlerinin öğretimsel liderlik düzeyleri ile öğretmenlerin mesleki öğrenmeleri arasında psikolojik sermayenin aracılık rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the instructional leadership levels of school administrators and the psychological capital and professional learning levels of teachers. The research was conducted using the relational survey model, one of the quantitative research methods. 571 people were included in this research, in which the survey method was used as the data collection tool. The collected data were analyzed using SPSS 26.0 Statistics package program and Process Macro software. Descriptive statistics, normality test, reliability analysis, independent sample t-test, one-way Anova test and Tukey test were used to analyze the data. Correlation analysis is used in relationship analysis, and regression analysis is used in impact analysis. The results were interpreted using Model 4 to determine the mediation effect of psychological capital. According to the research results, positive significant relationships were found between the instructional leadership levels of school administrators and the psychological capital and professional learning levels of teachers. It has been determined that administrators with high levels of instructional leadership positively affect teachers' professional development and psychological capital levels. Additionally, it was determined that there were positive significant relationships between teachers' professional learning levels and psychological capital levels.