İklim krizi öğretiminin, ebelik öğrencilerinin bilgi, farkındalık, uygulama ve umutlarına etkisi
The effect of climate crisis teaching on midwifery students' knowledge, awareness, practices, and hope
- Tez No: 891029
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER CİMETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İklim krizi öğretiminin, Ebelik Bölümü öğrencilerinin bilgi, farkındalık, uygulama ve umutlarına etkisini incelemek amacı ile gerçekleştirilen bu çalışma, tek gruplu ön test- son test tasarımındadır. İstanbul'da bir üniversitenin Ebelik bölümü 2., 3. ve 4. sınıf öğrencilerine (n:144), araştırmacılar tarafından hazırlanan, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin nedenleri, etkileri ve önlemlere yönelik 35 dakikalık öğretim videosu izletilmiştir. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Küresel Isınma Neden ve Etkilerine Yönelik Bilgi Değerlendirme Formu (KINEYBDF), Ekolojik Ayak İzini Azaltma Farkındalık Ölçeği (EAİAFÖ), Ekolojik Ayak İzini Azaltmaya Yönelik Uygulamalar Formu (EAİAYU) ve İklim Değişikliğinin Önlenmesine Yönelik Umut Ölçeği (İDÖUÖ) ile toplanmış olup, ölçek ve formlar, öğretimden önce ve 15 gün sonra olmak üzere iki kez uygulanmıştır. Veriler SPSS for Windows 25.0 programında, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Wilcoxon, Mann Whitney U, Kruskal-Wallis, Spearman korelasyon testleri ile analiz edilmiştir. Sonuçlar: Öğrencilerin küresel ısınma ve iklim değişikliği hakkında sosyal medya (%68.6), internet siteleri (%62.1) ve ilkokul/ortaokul derslerinden (%60.7) bilgi edindikleri, üniversite derslerinden ise çok az bilgi aldıkları (%16.4) saptanmıştır. Öğrencilerin %72.2'si bu konunun üniversite müfredatında yer alması gerektiğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, conducted to examine the effect of climate crisis education on the knowledge, awareness, practices, and hopes of Midwifery Department students, employs a one-group pre-test post-test design. A 35-minute instructional video prepared by the researchers, covering the causes, effects, and preventive measures of global warming and climate change, was shown to second, third, and fourth-year students (n:144) from the Midwifery Department of a university in Istanbul. Data were collected using the Introductory Information Form, Global Warming Causes and Effects Knowledge Evaluation Form (GWCEKEF), Ecological Footprint Reduction Awareness Scale (EFRAS), Ecological Footprint Reduction Practices Form (EFRPF), and the Hope Scale for Preventing Climate Change (HSPCC). These scales and forms were administered twice, before the education and 15 days after. The data were analyzed using Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Wilcoxon, Mann Whitney U, Kruskal-Wallis and Spearman correlation tests in SPSS for Windows 25.0. Results: It was found that students acquired information about global warming and climate change primarily from social media (68.6%), websites (62.1%), and primary/middle school lessons (60.7%), with very little information coming from university courses (16.4%). 72.2% of the students stated that this topic should be included in the university curriculum.