Students' perceptions about climate change and politics: Cases of universities across six geopolitical zones of Nigeria
Öğrencilerin iklim değişikliği ve siyasi algıları: Nijerya'nın altı jeopolitik bölgesindeki üniversite örnekleri
  1. Tez No: 847037
  2. Yazar: GBADEBO EDWARD GBADEYANKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
İklim krizlerinden arınmış, sürdürülebilir bir küresel köy arayışında olan araştırmacı, iklim değişikliği ve siyaset üzerinde çalışmaya karar verdi. Dünya çapında en trend konulardan biri haline geliyor. Çalışma, Nijerya'nın altı jeopolitik bölgesindeki altı üniversiteyi pragmatik olarak örnekledi. Dünya çapında çeşitli yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin iklimsel algılarını temsil ettiği varsayılan model araştırmasıdır. Araştırma, farklı demografik profillerin, algılanan tehditlerin ve nedenlerin, farkındalık düzeylerinin, kolektif sosyal sorumluluğun, çevresel ilkelerin/değerlerin ve bilginin öğrencilerin iklim değişikliği algısını nasıl önemli ölçüde etkileyebileceğini eleştirel bir şekilde inceledi. Araştırmacı, SPSS analizinin sonuçlarını ve yorumlarını dikkatle inceledikten sonra, formüle edilmiş hipotezlere ve araştırma sorularına dayanarak bu faktörleri değerlendirmiştir. İstatistiksel analiz genel olarak tanımlayıcı ve çıkarımsal özelliklere odaklanmış ve mevcut çalışmalarla ilgili sonuçlar tartışılmıştır. Pilot testin sonuçları değişkenlere ilişkin Cronbach Alpha'nın anlamlı bir değere sahip olduğunu ortaya çıkardı. Değerler şu şekilde değişmektedir: İklim değişikliği .701, iklim değişikliği farkındalığı .733, çevresel değer bilgisi .737, İklim değişikliği tehdidi .743, atmosferik sorunlar .744, kolektif sorumluluklar .778, İklim değişikliği için Çözümler veya Öneriler .781, İnsan faaliyetler .788, İklim değişikliğine yönelik Çözümler veya Öneriler .781, sırasıyla değişmektedir. Aynı zamanda anket yönetimi örnek alanlarda tabakalı rastgele seçim uygulamıştır. Bu çalışma, iklim değişikliği ve insan faaliyetleriyle mücadelede demografik faktörlerin, algılanan çevresel ilkelerin, farkındalığın ve toplumsal sivil sorumlulukların ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkardı. Böylece araştırma çıktısı, öğrencilerin insanın eylemlerinin, sorumluluk olasılıklarının, farkındalık değerlendirmelerinin ve kabul veya ret oranlarının iklim değişikliğini tetiklediğine dair algılama eğilimlerini artırmaktadır. Sonuçlar ne olursa olsun, akademik ortamlardaki akademisyenlerin daha fazla katkısı için boşluk hala açılacaktır. Bunlar, bilim adamlarının öğrencilerin iklim değişikliği hakkında nasıl düşündüklerini değerlendirmek için benzer faktörleri eş zamanlı olarak uygulamalarına yol açabilir. Araştırma sonuçları değişmeye devam etse de, en önemlisi öğrencilerin iklim değişikliğine yönelik farkındalık, sorumluluk, inanç, çevresel değerler ve bilgi konusundaki ufukları zaman içinde genişlemeye ve eşit derecede gelişmeye devam edecektir. Araştırma, topluluk aktivizmi, insanların çevre dostu katılımı, tutarlı iklim öğretimi, sosyal ödüllerle kolektif sorumluluk fikrinin genişletilmesi, iklim değişikliği konusunda siyasi önyargı olmadan daha açık tartışma ve çevresel değerler ve sürdürülebilirlik üzerine daha fazla araştırmayı tetikleme için öneriler yaratıyor. Key Word: Farkındalık; İklim değişikliği; İklimsel Kriz; Çevresel Değerler; Nijerya; Siyaset; Tehditler.
Özet (Çeviri)
In a quest for a sustainable global village – free of climatic crisis, the researcher decided to work on climate change and politics. It happens to be one of the most trending issues across the globe. The study pragmatically sampled six universities across six geopolitical zones of Nigeria. It is model research assumed to represent the climatic perceptions of students in various tertiary institutions worldwide. The research critically examined how different demographic profiles, perceived threats and causes, levels of awareness, collective social responsibility, environmental principles/values, and knowledge could significantly impact students' perception of climate change. The researcher evaluated these factors based on the formulated hypotheses and research questions after carefully studying the results and interpretations of the SPSS analysis. The statistical analysis generally focused on the descriptive and inferential features conclusively, discussing results related to existing studies. The outcomes of the pilot test revealed a significant value of Cronbach Alpha concerning variables. The values vary as thus: Climate change .701, climate change awareness .733, knowledge of environmental value .737, Climate change threat .743, atmospheric issues .744, collective responsibilities .778, Remedies or Proposal for climate change .781, Human activities .788, Remedies or Proposal for climate change .781, as it varies respectively. At the same time, the questionnaire administration applied stratified random selection in the sample areas. This study revealed how demographic factors, perceived environmental principles, awareness, and communal civic responsibilities are crucial in combating climate change and human activities. Thus, the research outcome increases the students' inclination to perceive that man's actions, the possibility of responsibility, awareness assessments, and reception or rejection ratings trigger climate change. Irrespective of the results, the vacuum shall still open for more contributions from scholars in academic environments. These may result in scholars applying similar factors concurrently to evaluate how students think regarding climate change. Although research results continue to vary, most importantly, students' horizons in awareness, responsibility, beliefs, environmental values, and knowledge towards climate change shall continue to broaden and equally improve over time. The research creates recommendations for community activism, people's eco-friendly engagement, consistent climate teaching, broadening the idea of collective responsibility with social rewards, more open debate on climate change without political prejudice, and triggering more research on environmental values and sustainability. Key Word: Awareness; Climate Change; Climatic Crisis; Environmental Values; Nigeria; Politics; Threats.