Akut pulmoner emboli tanılı hastaların pulmoner anjiyografi BT görüntülerinin retrospektif incelenmesinde qanadlı skorlamasının, kalp yapılarının, torakal arterıal yapılarının, torakal pulmoner görüntü bulgularının; pulmoner emboli şiddetini öngörmedeki değeri, hasta sonlanımı ve mortalite üzerindeki etkilerin değerlendirilmesi
The value of qanadli scoring, cardiac structures, thoracic arterial structures, thoracic pulmonary image findings in predicting the severity of pulmonary embolism, patient outcome and mortality in a retrospective review of pulmonary angiography CT images of patients with acute pulmonary embolism
  1. Tez No: 891053
  2. Yazar: KEMAL GÖZTAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN BİLGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN SEZER ÇINAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş ve Amaç: Akut pulmoner emboli dünya çapında önce gelen kardiyovasküler hastalıklardandır. Erken dönemde yüksek mortalite ile seyredebilmesinden dolayı pulmoner emboli hastalarında zaman kaybetmeden tanı koymak ve uygulanacak tedavi yöntemlerine karar vermek önem arz etmektedir. Amacımız bilgisayarlı tomografi tetkiklerinde değerlendirilebilen torakal arterial yapılardaki, kalp yapılarındaki değişikliklerin, pulmoner görüntü bulgularının hastaların prognozunu, mortalitesini, sağ ventrikül disfonksiyonunu, pulmoner arterial obstrüksiyon indeksini göstermedeki rolünü araştırmaktır. Materyal ve Metot: Tek merkezli olarak yürütülen bu çalışma 2020-2024 yılları arasında Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisinde akut pulmoner emboli tanısı almış 18 yaş üstü 270 hasta üzerinden retrospektif olarak yürütüldü. Bilgisayarlı tomografi görüntülerinden sağ, sol ve ana pulmoner arterler için obstrüksiyon indeksleri hesaplandı, sağ ve sol pulmoner arter çapları ölçüldü, sağ ventrikül / sol ventrikül uzunluk oranı, sağ atrium / sol atrium uzunluk oranları, kalp kasılma döngüsünden doğacak olan ölçüm farklılıkları minimalize etmek için geliştirdiğimiz (sağ atrium*sağ ventrikül) / (sol atrium*sol ventrikül) oranını hesaplandı. Hesaplanan bu oranlar pulmoner arterial obstrüksiyon indeksi, hastalığın şiddeti, hasta mortalitesi, hasta sonlanımı, trombolitik, pozitif inotrop, mekanik ventilasyon uygulanma durumları ile ilişkisi değerlendirildi. Tomografi görüntülemelerinde saptanan ek bulgular değerlendirildi. Bulgular: Çalışma ortalama yaşı 64,61±17,54, %52,6 kadın toplam 270 hasta üzerinden yürütüldü. Pulmoner arterial obstrüksiyon indeksinin, bir aylık sağ kalımın, şok indeksinin ve modifiye şok indeksinin birbiri ile ilişkisi gösterildi. Bir aylık sağ kalıma göre hastaların başvuru vitalleri üzerinden hesaplanan şok indeksi ≤0,95 verildiğinde %78,37 sensivite, %56,45 spesifiteye ve modifiye şok indeksi ≤1,18 verildiğinde %72,12 sensivite, %62,90 spesifiteye sahip olduğu bulundu. Sağ/ sol pulmoner arter obstrüksiyon indeks oranının artması sağ pulmoner arter çapıyla (p=0,008), indeks oranının azalması sol pulmoner arter çapıyla (p=0,036) korelasyonu görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Acute pulmonary embolism is one of the leading cardiovascular diseases worldwide. Because of its high mortality rate in the early period, it is important to diagnose pulmonary embolism patients without losing time and to decide on the treatment methods to be applied. Our aim is to investigate the role of changes in thoracic arterial structures, cardiac structures and pulmonary image findings that can be evaluated in computed tomography examinations in showing the prognosis, mortality, right ventricular dysfunction and pulmonary arterial obstruction index of patients. Materials and Methods: This single-center study was conducted retrospectively on 270 patients aged ≥18 years with acute pulmonary embolism diagnosed in the Emergency Department of Atatürk Training and Research Hospital between 2020 and 2024. Obstruction indices for the right, left and main pulmonary arteries were calculated from computed tomography images, right and left pulmonary artery diameters were measured, right ventricle/left ventricle length ratio, right atrium/left atrium length ratios, (right atrium*right ventricle) / (left atrium*left ventricle) ratio, which we developed to minimize measurement differences arising from the cardiac contraction cycle, were calculated. These ratios were evaluated in relation to pulmonary arterial obstruction index, severity of the disease, patient mortality, patient outcome, thrombolytic, positive inotrope, and mechanical ventilation status. Additional findings detected on CT imaging were evaluated. Results: The study was conducted on 270 patients with a mean age of 64.61±17.54 years, 52.6% female. The relationship between pulmonary arterial obstruction index, one-month survival, shock index and modified shock index was shown. According to one-month survival, a shock index ≤0.95, calculated on the basis of admission vitals, had a sensitivity of 78.37% and a specificity of 56.45%, and a modified shock index ≤1.18 had a sensitivity of 72.12% and a specificity of 62.90%. Increased right/left pulmonary artery obstruction index ratio correlated with right pulmonary artery diameter (p=0.008) and decreased index ratio correlated with left pulmonary artery diameter (p=0.036).