Gabrıel Marcel felsefesinde 'Sır Olarak Beden' problemi
The problem of 'Body as Mystery' ln the phllosophy
  1. Tez No: 891052
  2. Yazar: NİLÜFER KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Çalışmanın amacı, Gabriel Marcel Felsefesinde“Sır Olarak Beden”Problemini incelemektir. İnsanı açıklamaya çalışan epistemolojik yaklaşımlar sonucunda bedene bürünen varlık olarak insanın ne'liği görmezden gelinmekte, ontolojik değeri azaltılmakta hatta yitirilmektedir. Problem ve sahip olma dünyasında sıkışan insan, yaşadığı dönemin taleplerine cevap vermeye çalışırken sır'lı bir yapıda olduğunu fark etmemektedir. Ancak insan“Ben kimim?”sorusunu sormaya başladığı andan itibaren ruhu ve bedeninin bütünlüğü içinde bedene bürünmüş olduğunu idrak edip subjektif deneyimleri ile varoluş yolunda gezgin bir varlık olduğunu fark etmektedir. İnsan olabilmenin ve deneyimleri yaşayabilmenin en önemli koşulu bedene bürünmedir.“Bedene bürünmek”insanın sadece bir beden olmasının ötesinde olduğunu gösteren sır'lı bir yapıdır. Ancak her insan önce kendi sır'rına ve sonrasında aşkınlığın sır'rına ulaşamaz. Dolayısıyla temel ontolojik soru olan“Ben kimim?”sorusu insanı problem alanının ötesine taşıyan yolu açar. Meta-problematik olan bu alan insanın ne'liğini anlamlandırması için çok önemli bir süreçtir. Somut insan deneyimleri duyumla başlayıp diyalog aracılığıyla gerçekleşen öznelerarasılık ile devam etmektedir. Öznelerarası olduğunu fark eden insan hiçbir koşulda bedeninden ayrılamadığını görmektedir. Marcel'in“Ben bedenimim.”ifadesi bu düşüncenin ispatıdır. İnsan bedene bürünmeden somut deneyimleri gerçekleştirememektedir. Öznelerarası süreçle katılım gerçekleşir. Sıradan bir insandan“kişi olma”statüsüne yükselen beden, katılım ile kendini gerçekleştirme yoluna girer. Herhangi bir derinliği bulunmayan katılım ben-o arasında gerçekleşirken sevgi ve aşk duygularını barındıran ben-sen ilişkisi sır'lı bir katılım türüdür. Nihai olarak katılımın diğer her şeye aşkın olduğu alan Varlık'a katılımdır. Bedene bürünen varlık olarak insan; aşk, umut, bağlanma ve sadakatle Mutlak Varlık'a katılımı deneyimler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the problem of“Body as Mystery”in Gabriel Marcel's philosophy. As a result of epistemological approaches that try to explain the human being, the whatness of the human being as an incarnation being is ignored, its ontological value is reduced or even lost. Trapped in the world of problems and possessions, man does not realize that he has a mystery structure while trying to respond to the demands of the period he lives in. However, from the moment he starts to ask the question“Who am I?”, he realizes that he is incarnation in the unity of his soul and body and realizes that he is a wandering being on the path of existence with his subjective experiences. The most important condition for being human and having experiences is incarnation.“lncarnation”is a mystery structure that shows that the human being is more than just a body. However, not every human being can first reach their own mystery and then the mystery of transcendence. Therefore, the basic ontological question“Who am I?”opens the way that takes human beings beyond the problem domain. This meta-problematic field is a very important process for human beings to make sense of what they are. Concrete human experiences begin with sensation and continue with intersubjectivity realized through dialog. The human being who realizes that he is intersubjective sees that he cannot be separated from his body under any circumstances. Marcel's expression“I am my body”is the proof of this idea. One cannot realize concrete experiences without taking on a body. Participation is realized through the intersubjective process. The body, which rises from an ordinary person to the status of“becoming a person”, enters the path of self- realization through participation. While participation without any depth takes place between I and it, the I-thou relationship that harbors feelings of love and affection is a mystery type of participation. Ultimately, the area where participation transcends everything else is participation in Being. As the incarnation being, the human being experiences participation in the Absolute Being through love, hope, attachment and loyalty.