An evaluation of the Bluest Eye by Toni Morrisonin the light of post-colonial studies
Toni Morrison'ın En Mavi Göz adlı eserinin post-kolonyalçalışmalar ışığında değerlendirilmesi
- Tez No: 891095
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Postkolonyalizm, sömürgecilik ve emperyalizmin kültürel mirasını ele alan eleştirel bir yaklaşımdır. Edebiyatta postkolonyalizm, kolonileştiren ve kolonileştirilen arasındaki ilişkiyi, kolonileştirmenin kolonileştirilen insanlar ve kültürleri üzerindeki etkilerini ve postkolonyal toplumların boyun eğdirilmelerine direnme ve müzakere etme yollarını inceleyen önemli bir çalışma alanı olarak ortaya çıkmıştır. Postkolonyal edebi eserler kimlik, kültürel melezlik, güç ilişkileri ve kolonizasyonun dil ve kültür üzerindeki etkileri gibi temaları ele alır. Bu bağlamda postkolonyalizm, daha önce susturulmuş ve ötekileştirilmiş olanların seslerine bir platform sağladığı için edebiyatta önemli bir eleştirel yaklaşım haline gelmiştir. Yirminci yüzyılın en önemli postkolonyal yazarlarından biri olan Toni Morrison, Afro-Amerikan deneyimlerini ve tarihini edebi açıdan incelemesiyle tanınmıştır. Eserleri genellikle ırk, kimlik ve güç konularını ele alır ve postkolonyal teoriden derinden etkilenir. Morrison eserlerinde, beyaz olmayan insanları tarihsel olarak ötekileştiren ve baskı altında tutan baskın Batı anlatısını eleştirir. Afrikalı Amerikalıların özel deneyimlerini ve mücadelelerini aydınlatarak evrensel bir insan deneyimi fikrine meydan okur ve egemen anlatıdan nasıl dışlandıklarını vurgular. Eserleri aynı zamanda sabit, özselleştirilmiş bir kimlik fikrine meydan okumakta ve bunun yerine bireysel deneyimlerin akışkanlığını ve karmaşıklığını kucaklamaktadır. Morrison'ın The Bluest Eye adlı romanı ırk, toplumsal cinsiyet ve sınıfın karmaşık kesişimlerini keşfederek okuyucuları Amerikan tarihinin rahatsız edici gerçekleriyle yüzleşmeye zorlar. Dolayısıyla Morrison'ın eserleri, edebiyatın egemen anlatılarameydan okuma ve ötekileştirilmiş grupların deneyimlerine ışık tutma gücünün bir kanıtıdır. Bu nedenle, bu tezin amacı Toni Morrison'ın The Bluest Eye adlı romanını Postkolonyalizm çalışmaları bağlamında değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Post-colonialism is a critical approach that deals with the cultural legacy of colonialism and imperialism. In literature, post-colonialism has emerged as a significant field of study that examines the relationship between colonizer and colonized, the effects of colonization on the colonized people and their cultures, and how post-colonial societies resist and negotiate their subjugation. Post-colonial literary works deal with themes such as identity, cultural hybridity, power relations, and the effects of colonization on language and culture. In this context, post-colonialism has become an important critical approach in literature as it provides a platform for the previously silenced and marginalized voices. Toni Morrison, one of the most important post-colonial writers of the 20th century, was known for her literary exploration of African-American experiences and history. Her works often deal with race, identity, and power issues and are deeply influenced by post-colonial theory. In her works, Morrison critiques the dominant Western narrative that has historically marginalized and oppressed people of color. She challenges the idea of a universal human experience by illuminating African Americans' specific experiences and struggles and highlights how they have been excluded from the dominant narrative. Her works also challenge the idea of a fixed, essentialized identity and instead embrace the fluidity and complexity of individual experiences. Morrison's novel, The Bluest Eye, explores the complex intersections of race, gender, and class and challenges readers to confront American history's uncomfortable truths. Therefore, Morrison's works are a testament to the power of literature to challenge dominant narratives and shed light on marginalized groups' experiences. Therefore, this thesis aims to evaluate Toni Morrison's novel The Bluest Eye in the context of Post-colonialism studies.