Evlilik doyumu, ilişkisel yılmazlık ve evlilikte bilinçli farkındalığın incelenmesi
The examination of marital satisfaction, relational resilience and mindfulness in marriage
  1. Tez No: 891132
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NACİYE GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, evlilik doyumu, ilişkisel yılmazlık ve evlilikte bilinçli farkındalık arasındaki ilişkileri incelemektir. Aynı zamanda, araştırmada bu değişkenlerde sosyodemografik değişkenlere (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir düzeyi, çalışma durumu, evlilik süresi, çocuk sahibi olma, yaşam yeri) göre anlamlı bir farklılık olup olmadığı ve evlilikte bilinçli farkındalık ile ilişkisel yılmazlığın evlilik doyumunu yordama durumu da incelenmiştir. Araştırmanın yöntemi, nicel yöntemlerden ilişkisel taramadır. Araştırmaya 365 kadın ve 144 erkek olmak üzere toplam 509 evli birey katılmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Evlilikte Yaşam Ölçeği (EYÖ), İlişkisel Yılmazlık Ölçeği (İYÖ) ve Evlilikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği (EBFÖ) kullanılarak toplanmıştır. Veriler, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; evlilik doyumu ve evlilikte bilinçli farkındalık arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı, evlilik doyumu ve ilişkisel yılmazlık arasında pozitif yönde yüksek düzeyde anlamlı, evlilikte bilinçli farkındalık ve ilişkisel yılmazlık arasında ise pozitif yönde yüksek düzeyde anlamlı ilişkiler bulunmaktadır. Ayrıca evlilik doyumu; cinsiyet, çocuk sahibi olma, gelir durumu, evlilik süresi, yaş ve eğitim durumuna göre anlamlı farklılık göstermektedir. Evlilikte bilinçli farkındalık; gelir durumu ve evlilik süresine göre anlamlı farklılık göstermektedir. İlişkisel yılmazlık maneviyat alt boyutu, çocuk sahibi olma durumu, gelir durumu, evlilik süresi ve eğitim durumu ile anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. İlişkisel yılmazlığın partner ve ortak alt boyutunun ise cinsiyet, çocuk sahibi olma durumu ve evlilik süresi ile anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca evlilikte bilinçli farkındalık ve ilişkisel yılmazlığın evlilik doyumunu %61,3 oranında yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar, ilgili alanyazın ışığında tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between marital satisfaction, relational resilience, and mindfulness in marriage. At the same time, it was examined whether there was a significant difference in these variables according to sociodemographic variables (gender, age, education status, income level, employment status, duration of marriage, having children, place of residence) and whether mindfulness in marriage and relational resilience predict marital satisfaction. The method of the research is relational screening, which is a quantitative method. A total of 509 married individuals, 365 female and 144 male, participated in the research. Data were collected using the Personal Information Form, Marital Life Scale, Relational Resilience Scale and Marital Mindfulness Scale. The data were analyzed using the SPSS program. According to the research results; There are moderately significant positive relationships between marital satisfaction and conscious awareness in marriage, highly significant positive relationships between marital satisfaction and relational resilience, and highly significant positive relationships between conscious awareness in marriage and relational resilience. In addition, marital satisfaction shows significant differences according to gender, having children, income status, duration of marriage, age and education status. Conscious awareness in marriage shows significant differences according to income status and duration of marriage. Relational resilience shows significant differences with spirituality sub-dimension, having children, income status, duration of marriage and education status. It was concluded that the partner and partner sub-dimension of relational resilience shows significant differences with gender, having children and duration of marriage. In addition, it was concluded that conscious awareness and relational resilience in marriage predicted marital satisfaction by 61.3%. The results obtained in the research were discussed in the light of the relevant literature and suggestions were made.