Şanlıurfa ilindeki evlilik çağındaki kadın ve erkeklerin akraba evliliklerine ilişkin tutumları
Attitudes of men and women of marriage age towards consanguineous marriages in Şanlıurfa province
  1. Tez No: 891154
  2. Yazar: FEYZA NUR KÜÇÜKÖNDER AHMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Public Health, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı, Şanlıurfa ilindeki evlilik çağındaki kadın ve erkeklerin akraba evliliklerine ilişkin tutumlarını ve etki eden faktörleri belirlemektir. Tanımlayıcı tipteki araştırma, 1 Ekim 2023-1 Nisan 2024 tarihleri arasında Şanlıurfa ilinde bulunan evlilik çağındaki 347 kadın ve erkekle, çevirim içi anket yolu ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında,“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Akraba Evliliği Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 24,55±4,93 yaş, %68'i kadın ve %62'sinin öğrenim durumu üniversite ve üzeridir. Katılımcıların %71,8'inin ailesinde akraba evliliği olduğu, %91,9'unun akraba evliliği yapmayı düşünmediği ve %81,6'sının akraba evliliği ile ilgili eğitim/toplantıya katılmadığı belirlenmiştir. Katılımcıların Akraba Evliliği Tutum Ölçeği (AETÖ) puanlarının ortalaması 63,92±16,70 olarak bulunmuştur. Araştırma kapsamındaki bireylerden erkeklerin, ilköğretim mezunu olanların, ilçede yaşayanların, memleketi doğu bölgesi olanların, geniş aileye sahip olanların, ailesinde akraba evliliği olanların, akraba evliliği yapmayı düşünenlerin, anne babası akraba olanların ve çevresinde akraba evliliği yapmış birey olanların akraba evliliğine yönelik tutumlarının daha olumlu olduğu belirlenmiştir (p0,05). Evlilik çağındaki kadın ve erkeklerin, akraba evliliğine bağlı gelişebilecek riskler ve sağlık sorunları konusundaki farkındalıklarını artırmaya yönelik evlilik öncesi dönemde danışmanlık hizmetlerinin verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the attitudes towards consanguineous marriages and the influencing factors among women and men of marriageable age in Şanlıurfa province. This descriptive study was conducted online with 347 women and men of marriageable age in Şanlıurfa province between October 1, 2023, and April 1, 2024. The data were collected using the“Introductory Information Form”and the“Consanguineous Marriage Attitude Scale”. The average age of the participants in the study was 24.55±4.93 years, 68% were women, and 62% had an educational level of university or above. It was determined that 71.8% of the participants had consanguineous marriages in their families, 91.9% did not consider consanguineous marriage, and 81.6% had not attended any education/meeting related to consanguineous marriage. The participants' average score on the Consanguineous Marriage Attitude Scale (CMAS) was found to be 63.92±16.70. It has been determined that attitudes towards consanguineous marriages are more positive among men, primary school graduates, those living in towns, those whose hometown is in the eastern region, those with extended families, those who have consanguineous marriages in their families, those considering consanguineous marriage, those with consanguineous parents, and those who have individuals with consanguineous marriages in their environment (p0.05). It is recommended to provide premarital counseling services to increase awareness among marriageable men and women about the risks and health issues that may arise due to consanguineous marriages.