Yoğun bakım hemşirelerinin bilgi düzeylerinin riskler bakımından değerlendirilmesi
The Evolution of intensive care unit nurses information levels about the risks they are exposed
- Tez No: 89117
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL AMATO OKUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Günümüzde, hastanelerin en önemli problemlerinden birisi risklerdir. Kompleks bir kurum olan hastanedeki birçok birim arasında yoğun bakım birimi, hem işleyişindeki temponun ağırlığından, hem de yatmakta olan hastaların ciddiyetinden dolayı, çalışanların sağlığını etkileyen riskler içermektedir. Yirmi dört saat boyunca yoğun bakım ortamında çalışmak zorunda kalan hemşireler bu risklerden etkilenmektedirler. Bu risklerin bilincinde olan hemşireler kendi sağlıklarını daha iyi koruyabileceklerdir. Riskler konusunda bilgisi daha az olan hemşireler kendilerini daha güvensiz hissedip yoğun bakım ortamına olumsuz bir tutum gösterebilecek ve çalışma verimleri düşecektir. Bu çalışmada İzmir'de bulunan ve en üst düzeyde sağlık hizmeti sunan iki üniversite hastanemi zdeki yoğun bakım bölümlerinde sürekli çalışan hemşireler incelenmiş, yoğun bakım ortamına ilişkin riskler konusunda bilgi seviyeleri ölçülmüş ve bununla birlikte çalıştıkları ortama ait tutumları incelenmiş, hemşireleri en fazla etkileyen çevresel etkenler belirlenip hastane yöneticilerine öneriler getirilmiştir. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; çalışmanın amacı ve önemi anlatılmaktadır. İkinci bölümde; hastaneler, yoğun bakım ve hemşireler tanıtılmakta, yoğun bakımdaki riskler gözden geçirilmekte ve tutumlar hakkında bilgi verilmektedir. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde bulgulara yer verilmiştir. Beşinci bölümde sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Actually one of the most important problem of the health workers in hospital is facing with the risks. Hospitals are complex foundations with several units. Among these units the intensive care unit, both from hard working in the intensive care and from the serious illness of the patients, has some risks effecting the health of unit workers. Having to work in the intensive care condition along 24 hours, the nurses are being effected from these risks. The nurses who have conscious about these risks, can better protect their health. The ones who have less knowledge about these risks, may feel themselves more unsafe; so they may display negative attitudes in intensive care conditions and their working performance may decrease. There are two university hospitals in İzmir and both of them offer the highest level health care service. In this study, a questionnaire was carried out on the nurses, working continuously in intensive care units of these hospitals; their knowledge level about the risks in the intensive care working condition was measured, furthermore their attitudes towards to their working conditions were investigated. Thereby all environmental factors that the nurses mostly effected were recognised and some proposals were made to the hospital authorities. This study includes five parts. In the first section; the purpose and the importance of this study were explained. In the second section; hospitals, intensive care units and the nurses were described; the risks in the intensive care units were taken into consideration and the attitudes were explained, hi the third section; some information was given about the investigation method used in the study. In the fourth section; the results of the investigation were taken place, hi the last section; the conclusion and the recommendation were presented. VI