Kredi temerrüt takas primi (CDS) ve korku endeksinin (VIX) borsa istanbul endeksleri üzerine etkisi
The impact of credit default swaps (CDS) and volatility index (VIX) on borsa istanbul indices
  1. Tez No: 891222
  2. Yazar: YUSUF ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBAHAR ÜÇLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küreselleşme ile artan finansal entegrasyon, finansal piyasalar arasındaki bulaşma etkisini de artırmaktadır. Son yıllarda yaşanan ekonomik krizlerin ortak özelliği, ülke risk primindeki artışlar ve büyük ekonomilerde oluşan oynaklıklardır. Bu nedenle son yıllarda finansal piyasalarda yatırımcıları kredi riskine karşı koruyan türev ürünler ve küresel risk göstergeleri geliştirilmektedir. Bu çalışmanın amacı Türkiye' de CDS primleri ve VIX endeksinin farklı borsa endeksleri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaçla sırasıyla BIST-100, BIST-Mali ve BIST-Sınai endekslerinin bağımlı değişken olduğu üç farklı model oluşturulmuştur. Çalışma 2011:01-2023:12 dönemini kapsamaktadır. Modellerde yer alan değişkenler arasındaki kısa ve uzun dönem ilişkilerinin belirlenmesi amacıyla ARDL yöntemi ve Sınır Testi kullanılmıştır. Çalışmanın ampirik bulgularına göre, CDS primi ve VIX endeksi, ana sektör endekslerini uzun ve kısa dönemde negatif yönde etkilemektedir. Ayrıca ampirik sonuçlar, ülke riskini temsil eden CDS priminin, küresel bir risk göstergesi olan VIX endeksine kıyasla Borsa İstanbul yatırımcıları için daha önemli bir gösterge olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
Increasing financial integration with globalization also increases the contagion effect between financial markets. An inherent characteristic of recent economic crises is the escalation of country risk premium and the instability in prominent economies. For this reason, derivative products and global risk indicators that protect investors against credit risk in financial markets have been developed in recent years. The aim of this study is to examine the effect of CDS premiums and VIX index on different stock market indices in Turkey. For this purpose, three different models were created with BIST-100, BIST-Mali and BIST-Sınai indices as dependent variables, respectively. The study covers the period 2011:01-2023:12. ARDL method and Bounds Test were used to determine the short-term and long-term relationships between the variables in the models. According to the empirical findings of the study, CDS premium and VIX index negatively affect the main sector indices in the long and short term. In addition, the empirical results indicate that CDS premium, which represents country risk, is a more important indicator for Borsa Istanbul investors compared to VIX index, which is a global risk indicator.