Koramaz Vadisi (Melikgazi-Kayseri) briyofit florası
The bryophyte flora of Koramaz Valley (Kayseri-Melikgazi)
  1. Tez No: 891221
  2. Yazar: HARUN ÇULHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY EZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, Koramaz Vadisi (Kayseri) Briyofit Florası araştırılmıştır. Çeşitli habitatlardan toplanan 336 örnek zarfı içerisindeki 611 briyofit örneğinin teşhis çalışmaları sonucunda 14 familya, 35 cins ve bu cinslere ait toplam 94 takson saptanmıştır. Bu taksonlardan Tortula lingulata (Dicks.) Lindb., Türkiye'den ikinci kez kaydedilirken 7 takson B8 karesi için yeni kayıttır. Araştırma alanında en zengin familyalar Pottiaceae (36 takson), Grimmiaceae (12 takson), Orthotrichaceae (9 takson), Brachytheciaceae (8 takson) ve Bryaceae (8 takson) olurken, en zengin cinsler Syntrichia (12 takson) ve Didymodon (10 takson), Grimmia (9 takson) ve Orthotrichum (8 takson)'dur. Tortula brevissima Schiffn., Syntrichia virescens (De Not.) Ochyra ve Amblystegium serpens (Hedw.) Schimp. alandaki en yaygın türlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the bryophyte flora of Koramaz Valley (Kayseri) was investigated. As a result of the identification of 611 bryophyte specimens in 336 sample envelopes collected from various habitats, a total of 94 taxa belonging to 35 genera and 14 families were determined. Among these taxa, Tortula lingulata (Dicks.) Lindb. was recorded for the second time from Turkey, while 7 taxa are new records dor the B8 square. The most species-rich families in the study area are Pottiaceae (36 taxa), Grimmiaceae (12 taxa), Orthotrichaceae (9 taxa), Brachytheciaceae (8 taxa), and Bryaceae (8 taxa) while, the most species-rich genera are Syntrichia (12 taxa), Didymodon (10 taxa), Grimmia (9 taxa) and Orthotrichum (8 taxa). The most widespread species in the area are Tortula brevissima Schiffn., Syntrichia virescens (De Not.) Ochyra, and Amblystegium serpens (Hedw.) Schimp.