Gebelerin kişilik özellikleri ile prenatal sıkıntı düzeyleri ve gebelik konforu arasındaki ilişki
The relationship between the personal characteristics of pregnants and the levels of prenatal stress and pregnancy comfort
  1. Tez No: 891230
  2. Yazar: ESMA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışma gebelerin kişilik özelliklerinin, prenatal sıkıntı ve konfor düzeyi ile ilişkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı-kesitsel ve ilişki arayıcı türde planlanan bu çalışma, Aralık 2022-Eylül 2023 tarihleri arasında İstanbul'da bir kamu hastanesinde 327 gebe ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında“Gebe Bilgi Formu”,“On Maddeli Kişilik Ölçeği (OMKÖ)”,“Prenatal Distres Ölçeği (PDÖ)”ve“Prenatal Konfor Ölçeği (PKÖ)”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 istatistik program kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 27,30 ± 5,31, yarıdan fazlası 0-5 yıl arası evli (%56,6), multigravida (%59,1) ve planlı (%76,8) gebelik yaşamaktadır. Gebelerin OMKÖ alt boyut ortalamalarından en yüksek“Duygusal Dengesizlik”(10,94 ± 3,19) alt boyutu tespit edildi. PDÖ ve PKÖ toplam puan ortalamaları sırasıyla 10,33 ± 4,50 ve 63,16 ± 12,53 bulundu. Gebenin yaşı, eşinin yaşı, eğitim durumu, aylık geliri gibi faktörlerin OMKÖ“Duygusal Dengesizlik”alt boyutunu anlamlı farklılaştırdığı saptandı. OMKÖ“Sorumluluk”alt boyutu ile PDÖ“Bebeğin Bakımı ve Doğum Sonrası Yaşam ile İlgili Endişeler”alt boyutu arasında negatif yönde anlamlı ilişki saptandı. Sonuç: Gebelerin distres düzeyi düşük, konfor düzeyi yüksek bulunmuştur. Sosyodemografik ve obstetrik bazı faktörlerin kişilik özellikleri, prenatal sıkıntı ve prenatal konforu etkilediği saptanmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda prenatal dönemde ebelik bakımının kişilik özellikleri saptanarak sunulmasının maternal-fetal sağlığa olumlu katkısı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the relationship between the personality traits of pregnant women and their levels of prenatal distress and comfort. Materials and Methods: This descriptive-cross-sectional and correlational study was conducted with 327 pregnant women in a public hospital in Istanbul between December 2022 and September 2023. Data were collected using the“Pregnant Information Form,”“Ten-Item Personality Inventory (TIPI),”“Prenatal Distress Scale (PDS),”and“Prenatal Comfort Scale (PCS).”The obtained data were analyzed using the SPSS 22.0 statistical program. Results: The average age of the pregnant women participating in the study was 27.30 ± 5.31 years; the majority had been married for 0-5 years (56.6%), were multigravida (59.1%), and had planned pregnancies (76.8%). Among the TIPI subscales, the highest average score was found in the“Emotional Stability”subscale (10.94 ± 3.19). The average total scores for the PDS and PCS were 10.33 ± 4.50 and 63.16 ± 12.53, respectively. Factors such as the pregnant woman's age, her partner's age, education level, and monthly income were found to significantly affect the TIPI“Emotional Instability”subscale. A significant negative relationship was found between the TIPI“Conscientiousness”subscale and the PDS“Concerns about Baby Care and Postnatal Life”subscale. Conclusion: The distress level of pregnant women was found to be low, while their comfort level was high. It was determined that some socio-demographic and obstetric factors affected personality traits, prenatal distress, and prenatal comfort. Based on these results, it is thought that determining and providing midwifery care based on personality traits during the prenatal period could have a positive contribution to maternal-fetal health.