Gebe kadınlarda mizaç özelliklerinin prenatal bağlanma özellikleri, depresyon ve anksiyete düzeyleri ile ilişkisi
The relationship between temperament traits with prenatal attachment characteristics, depression and anxiety levels in pregnant women
  1. Tez No: 694159
  2. Yazar: EDA GÜL AYKAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Gebe kadınların mizaç özelliklerinin prenatal bağlanma özellikleri, depresyon ve anksiyete düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya T.C. Sağlık Bakanlığı Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nde poliklinik ve servis hastası olan 200 gebe katılmıştır. Gebelerin mizaç özellikleri, depresyon ve anksiyete düzeyleri ve prenatal bağlanma özellikleri ve sosyodemografik bilgileri incelenmiştir. Katılımcılara gönüllü onam formu imzalatılıp 'TEMPS-A', 'PHQ-15', 'GAD-7', 'Prenatal Bağlanma Envanteri' ve 'Sosyodemografik Bilgi Formu' yüz yüze görüşme yöntemi ile dolduruldu. Elde edilen veriler uygun istatistiki teknikler ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 25 Programı kullanıldı. Bulgular ve Sonuç: Araştırma sonucunda belirli mizaç özellikleri ile prenatal bağlanma, depresyon ve anksiyete düzeyleri arasında ilişki saptanmıştır. Siklotimik mizaç ve anksiyöz mizaç ile prenatal bağlanma ilişkisi anlamlı bulunmuştur. Yapılan regresyon analizleri sonucunda ise siklotimik mizaç ve anksiyöz mizaç ile prenatal bağlanma arasında anksiyete düzeyinin tam aracılık rolü gösterdiği tespit edilmiştir. Depresif mizaç, siklotimik mizaç, irritabl mizaç ve anksiyöz mizaç ile depresyon ve anksiyete düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: It aimed to examine the relationship between temperament traits of pregnant women and prenatal attachment traits, depression, and anxiety levels. Method: 200 pregnant women who were outpatient and inpatient in the T.C. Ministry of Health Goztepe Prof. Dr. Suleyman Yalcin City Hospital took part in the study. Pregnant women's temperament traits, depression and anxiety levels, prenatal attachment traits, and sociodemographic information were examined. Voluntary consent forms were signed by the participants, and 'TEMPS-A', 'PHQ-15', 'GAD-7', 'Prenatal Attachment Inventory' and 'Sociodemographic Information Form' was filled in by face-to-face interview method. The obtained data was analysed with appropriate statistical techniques. SPSS Statistics 25 was used to evaluate the data. Findings and Conclusions: As a result of the research, a relationship was found between certain temperamental traits and prenatal attachment, depression, and anxiety levels. The relationship between prenatal attachment and cyclothymic temperament and anxious temperament was found significant. As a result of regression analysis, it determined that anxiety level showed a full-mediator role between prenatal attachment and cyclothymic temperament and anxious temperament. A significant relationship was found between depressive temperament, cyclothymic temperament, irritable temperament, anxious temperament, and depression and anxiety levels.