10 ile 14. gebelik haftaları arasında bakılan nütrisyonel inflamatuar indeksin preeklampsi gelişimi ile ilişkisi
The relationship between the nutritional inflammatory index measured between the 10th and 14th weeks of pregnancy and the development of preeclampsia
  1. Tez No: 891237
  2. Yazar: MERT TOPCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KALE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada 10 ile 14. gebelik haftaları arasında C-reaktif protein (CRP), vücut kitle indeksi (VKİ) ve albümin düzeyleri ile hesaplanan nütrisyonel inflamatuar indeksin (Nİİ) preeklampsi gelişimini öngörmedeki kullanılabilirliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif kohort olarak planladığımız bu çalışmada Mart 2023 – Ocak 2024 arası Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine gebelik takibi için gebe polikliniğine başvuran 18-40 yaş arası tekil gebeliği olan hastalar rutin gebelik muayenesi yapıldıktan sonra çalışma hakkında bilgilendirildiler. Herhangi bir sistemik hastalığı olmayan, başvuru anında herhangi bir enfeksiyonu olmayan, sigara ve alkol kullanmayan, 10-14 gebelik haftasındaki gebelerden çalışmaya gönüllü olarak katılmak isteyen gebeler çalışmaya dahil edildi. Tüm katılımcıların VKİ'si hesaplandıktan sonra CRP ve albümin tetkikleri istendi. Tüm katılımcılar doğuma kadar takip edildi. Bu takip süresince preeklampsi gelişen gebeler“preeklampsi grubu”na dahil edildi. Gebeliği sorunsuz bir şekilde doğumla sonuçlanan gebeler ise“kontrol grubu”nu oluşturdu. Preeklampsi grubu ile kontrol grubu Nİİ açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Kontrol grubu ve preeklampsi grubu; yaş, gravida, parite, örnek alınan gebelik haftası, CRL ölçümü ve uterin arter Doppler PI değeri açısından benzerdi (p>0,05, hepsi için).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the usability of the nutritional inflammatory index (NII), calculated using C-reactive protein (CRP), body mass index (BMI), and albumin levels measured between the 10th and 14th weeks of pregnancy, in predicting the development of preeclampsia. Materials and Methods: In this prospective cohort study, we included pregnant women aged 18-40 with singleton pregnancies who visited the obstetrics and gynecology clinic at Ümraniye Training and Research Hospital for pregnancy follow-up between March 2023 and January 2024. After undergoing a routine pregnancy examination, the patients were informed about the study. Pregnant women without any systemic diseases, without any infection at the time of application, who did not smoke or consume alcohol, and who were between the 10th and 14th weeks of pregnancy, and willing to participate in the study, were included. After calculating the BMI of all participants, CRP and albumin tests were requested. All participants were followed until delivery. During this follow-up, pregnant women who developed preeclampsia were included in the“preeclampsia group.”Those whose pregnancies ended in uncomplicated deliveries formed the“control group.”The preeclampsia and control groups were compared in terms of NII. Results: The control and preeclampsia groups were similar in terms of age, gravida, parity, gestational week at the time of sampling, CRL measurement, and uterine artery Doppler PI value (p>0.05 for all).