Üniversite öğrencilerinin riskli davranışlarına duyusal işleme hassasiyeti ve aile bütünlük duygusunun etkisi
The effect of sensory processing sensitivity and sense of family integrity on risky behaviors of university students
  1. Tez No: 891272
  2. Yazar: NESLİHAN BAHÇECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Üniversite yılları özellikle genç yetişkinin riskli davranışlara yönelebileceği zorlayı dönemlerden biridir. Bu nedenle, öğrencilerin riskli davranışlarının belirlenmesi ve riskli davranışları etkileyen faktörlerin araştırılması oldukça önemlidir. Bu gerekçelerden yola çıkarak bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin riskli davranışlarına duyusal işleme hassasiyetinin ve aile bütünlük duygusunun etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırma, Kasım 2023 - Şubat 2024 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi'nde öğrenim gören 372 lisans öğrencileri ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak;“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Riskli Davranışlar Ölçeği Üniversite Formu (RDÖ)”,“Duyusal İşleme Hassasiyet Ölçeği (DİHÖ)”ve“Aile Bütünlük Duygusu Ölçeği (ABDÖ)”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum, maksimum ve medyan kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip iki bağımsız grubun ortalamalarının karşılaştırılması için bağımsız örneklem t testi, normal dağılıma sahip olmayan iki bağımsız grup karşılaştırılması için Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Normal dağılıma sahip olan üç ve daha çok bağımsız grubun ortalamalarının karşılaştırılması için Varyans analizi (ANOVA), normal dağılım olmadığında Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Normal dağılıma uygun olmayan sürekli değişkenlerin aralarındaki ilişkinin ölçülmesi için Spearman korelasyon testi, ve bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkisinin araştırılması için Stepwise yaklaşımı ile Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin RDÖ, Antisosyal Davranışlar (AD) alt ölçek puan ortalaması 19,74± 6,76, Alkol Kullanımı (AK) alt ölçek puan ortalaması 17,79± 8,44, Sigara Kullanımı (SK) alt ölçek puan ortalaması 18,66± 9,56, İntihar Eğilimi (İE) alt ölçek puan ortalaması 29,48± 11,21, Beslenme Alışkanlığı (BA) alt ölçek puan ortalaması 22,27± 6,98, Okul Terki (OT) alt ölçek puan ortalaması 8,45± 3,53 ve Madde Kullanımı (MK) alt ölçek puan ortalaması 12,36± 6,4 olarak tespit edilmiştir. DİHÖ toplam puan ortalaması 128,64±22,83, ABDÖ toplam puan ortalaması 53,64±13,09 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: University years are one of the challenging periods when especially young adults may turn to risky behaviors. Therefore, it is very important to determine the risky behaviors of students and to investigate the factors affecting risky behaviors. Based on these reasons, the purpose of this research is to examine the effect of sensory processing sensitivity and sense of family integrity on risky behaviors of university students. Method: The research was conducted with 372 undergraduate students studying at Ege University between November 2023 and February 2024. As a data collection tool;“Introductory Information Form”,“Risk Behaviors Scale-University Form (RBS-UF)”,“The Highly Sensitive Person Scale”(HSPS)“ and ”Family Sense of Coherence (FSOC)" were used. The data obtained in the research were analyzed using SPSS 25.0 program. In the research, number, percentage, mean, standard deviation, minimum, maximum and median were used in the descriptive statistics of the data. Independent samples t test was applied to compare the means of two independent groups with normal distribution, and Mann Whitney U test was applied to compare the means of two independent groups without normal distribution. Analysis of variance (ANOVA) was used to compare the means of three or more independent groups with normal distribution, and the Kruskal Wallis test was applied when there was no normal distribution. Spearman correlation test was used to measure the relationship between continuous variables that do not comply with normal distribution, and Linear Regression analysis with Stepwise approach was used to investigate the effect of independent variables on the dependent variable. Results: The average RBS-US, Antisocial Behaviors (AB) subscale score of the university students participating in the study was 19.74± 6.76, the Alcohol Use (AU) subscale average score was 17.79± 8.44, and the Smoking (S) subscale score was 19.74± 6.76. mean 18.66± 9.56, Suicide Tendency (ST) subscale mean 29.48± 11.21, Eating Habits (EH) subscale mean score 22.27± 6.98, School Dropout (SD) subscale The mean score was found to be 8.45± 3.53 and the Substance Use (SU) subscale mean score was 12.36± 6.4. The HSPS scale total score average was found to be 128.64±22.83, and the FSOC total score average was 53.64±13.09. Students' RBS-UF, AB subscale score average is determined according to the students' gender and perception of mother attitude, AU subscale average score is determined according to the place where the students live the longest, their mother's education level and mental illness diagnosis and the S subscale average score is determined according to the students' gender, according to the perception of income level, mother's education level and diagnosis of mental illness, the ST subscale score average, according to the students' marital status, family structure, perception of father attitude, diagnosis of physical and mental illness, the EH subscale average score, according to the students' father.