Tiroid disfonksiyonu olan hastaların biyokimyasal parametrelerinin retrospektif incelenmesi
Retrospective examination of biochemical parameters of patients with thyroid dysfunction
  1. Tez No: 891300
  2. Yazar: CEREN ULAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE NEŞE YENİÇERİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KIRLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmada Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi (MEAH) Genel Dahiliye Polikliniği'ne başvuran tiroid disfonksiyonu olan hastaların biyokimyasal parametrelerinin retrospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda Genel Dahiliye Polikliniği'ne 17.02.2022 ile 17.02.2023 tarihleri arasında başvuran ve tiroid disfonksiyonu tanısı alan hastaların laboratuvar verilerinin retrospektif olarak incelenmesi planlanmıştır. Hastaların kayıtları ayrıntılı şekilde incelenmiş, cinsiyet, yaş, komorbid olan hastalıkları kaydedilmiştir. Çalışma kapsamına 18-65 yaş arası, tiroid disfonksiyon tanısı dışında DM, akut ya da kronik böbrek hastalığı, hipertansiyon, astım- bronşiale, kronik karaciğer hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, ailesel hiperkolesterolemisi bulunmayan, gebelik durumu olmayan ve D vitamini kullanmayan bireyler alınmıştır. Verilerin analizi SPSS 26.0 ile yapılmış olup T-Testi, Anova, Fisher's Exact, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis ve Pearson Chi-Square testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada incelenmiş kişilerin yaş ortalaması 40,16 ± 12,5 olarak bulunmuştur. Kişilerin %87'si hipotiroidi, %13'ü hipertiroidi tanısı almış kişilerdir. Kadınlarda hipotiroidi ve hipertiroidi tanısı alma sıklığı daha yüksektir. Hipotiroidi ve hipertiroidi tanılı hastalar arasında açlık kan şekeri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır. Hipotiroidik hastalarda yüksek açlık kan şekeri hiç gözlenmezken hipertiroidik hastalardan 2 (%9.1) kişide görülmüştür. Total kolesterol düzeyleri açısından da bu iki grup arasında anlamlı fark tespit edilmiştir. Hipotiroidi hastalarda yüksek kolestrol görülme sıklığı artmıştır. Her iki grupta da D vitamini eksikliği ve yetersizliği yüksek oranda görülmektedir. Aşikar hipotiroidi tanısı olan kişilerin D vitamini ortalaması, hipertiroidi tanısı olan kişilere göre anlamlı olarak daha düşüktür. Sonuç: Tiroid disfonksiyonu için biyokimyasal tarama, tüm hasta popülasyonlarının yönetiminde kritik bir role sahiptir. Hastaların bireysel farklılıkları göz önünde bulundurularak kapsamlı değerlendirmeler yapılmalıdır. Bu, aile hekimliğinin temel yeterliliklerinden olan sürekli ve bütüncül bakım yaklaşımını pekiştirir ve klinik uygulamalarda önemli bir kılavuz işlevi görür.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to retrospectively investigate the biochemical parameters of patients with thyroid dysfunction who presented to the General Internal Medicine Outpatient Clinic of Mugla Education and Research Hospital. Materials and methods: In our study, it was planned to retrospectively examine the laboratory data of patients diagnosed with thyroid dysfunction who presented to the General Internal Medicine Outpatient Clinic between February 17, 2022, and February 17, 2023. Within the scope of the research, individuals aged between 18 and 65 years, without a diagnosis of thyroid dysfunction other than DM, acute or chronic kidney disease, hypertension, asthma-bronchial, congestive heart failure, chronic liver disease, familial hypercholesterolemia, without pregnancy status, and not using vitamin D, were included. Data analysis was performed using SPSS 26.0, and T-Test, Anova, Fisher's Exact, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis, and Pearson Chi-Square tests were used. Results: The average age of the individuals examined in the study was found to be 40.16 ± 12.5. 87% of people are diagnosed with hypothyroidism and 13% with hyperthyroidism. The frequency of receiving diagnoses of hypothyroidism and hyperthyroidism is higher in women. There is a statistically significant difference between hypothyroidism and hyperthyroidism diagnosed patients in terms of fasting blood sugar. While high fasting blood sugar was not observed in any of the hypothyroidic patients, it was observed in 2 (9.1%) of the hyperthyroidic patients. Significant differences have also been detected between these two groups in terms of total cholesterol levels. High cholesterol levels were identified in 49% (72 individuals) of patients diagnosed with hypothyroidism and 22.7% (5 individuals) of patients diagnosed with hyperthyroidism. Vitamin D deficiency and insufficiency are observed at high rates in both groups. The average vitamin D level in individuals with overt hypothyroidism is lower compared to those diagnosed with hyperthyroidism. Conclusions: Biochemical screening for thyroid dysfunction plays a critical role in managing all patient populations. Comprehensive evaluations should be conducted, taking into account individual differences among patients. This approach reinforces the core competency of family medicine, which is continuous and comprehensive care, and serves as an important guide in clinical practice.