Türk bankacılık sisteminde türev kullanım yoğunluğu
The use of derivative products in the turkish banking sector
- Tez No: 891301
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bankacılık sektörü piyasa risklerine karşı korunma sağlayarak karlığını artırabilme amacı içerisinde işlemlerini gerçekleştirme sürecinde finansal araçlara yöneldiğinde türev ürünler ile karşılaşmaktadır. Bankacılık sektöründe en çok kullanılan türev ürünler swap, opsiyon, futures ve forward işlemlerdir. Bu işlemler kullanıcılarına arbitraj, hedge ve spekülasyon imkanı sağlayarak hem Türk bankacılık sisteminde hem de finans dünyasında etkinliğini artırmaktadır. Bu çalışmada Bankacılık sektörünün maruz kaldığı risklerin neler olduğu, bu risklere karşı gelişme gösteren türev ürünlerin hangi amaç için kullanıldığını ve türev ürün çeşitleri açıklanmıştır. 2017 ve 2022 yıllarında aktif büyüklüğe sahip ilk 10 bankanın araştırılmalar neticesinde elde edilen veriler bankaların türev ürün kullanım yoğunlukları incelenmiştir. İncelemenin sonucunda Türk bankacılık sisteminde türev ürün kullanımı çoğunlukla alım satım amaçlı olup, türev ürün kullanım yoğunluğu her geçen yıl aratarak devamlılık gösterdiği sonucunda varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The banking sector, in its pursuit of profitability and protection against market risks, encounters derivative products as it navigates the realm of financial instruments, which such as swaps, options, futures, and forwards offer users arbitrage, hedging, and speculation opportunities, contributing significantly to the dynamism of both the Turkish banking system and the global financial landscape. This study explores the risks faced by the banking sector, the purposes for which derivative products have been developed to address these risks, and the various types of derivative products employed. The study analyzes data from the top 10 banks by asset size in 2017 and 2022, examining the intensity of derivative product usage. The study found that derivative product usage in the Turkish banking system is primarily driven by trading purposes, and that the intensity of derivative product usage has consistently increased year after year.