Kadın konukevindeki kadınlarda öz bakım gücünün belirlenmesi
Determination of self-care power in women in women's shelter
- Tez No: 891305
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN ÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Aluş, E. (2024), Kadın Konukevindeki Kadınlarda Öz Bakım Gücünün Belirlenmesi. Yüksek Lisans Tezi, Biruni Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İstanbul. Bu araştırma, kadın konukevindeki kadınlarda öz bakım gücünün belirlenmesi amacıyla 01 Ekim 2023-01 Haziran 2024 tarihleri arasında tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapıldı. Araştırmanın evrenini, 18 yaş ve üzeri olup İstanbul'da Kadın Konukevlerinde kalan kadınlar oluşturdu. Bakanlık, 40 kadının örneklem sayısı olarak alınmasına izin verdiği için gönüllü 40 kadın örneklemi oluşturdu. Etik kurul ve kurum izni alındıktan sonra veriler,“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Öz Bakım Gücü Ölçeği”kullanılarak toplandı. Kadınların yaş ortalaması 32.00±8.22, çoğunluğunun eğitimlerinin (%77.5) ilköğretim ve altı olduğu, yarıdan fazlasının aktif bir işte çalıştığı (%67.5), çoğunluğunun sosyal güvencesi olmadığı (%62.5) saptandı. Kadın konukevinde kalan kadınların Öz Bakım Gücü Ölçeği toplam puan ortalamalarına göre öz bakım güçlerinin yüksek olduğu saptandı. Kadınların, eş/partnerlerinden en fazla oranda sıra ile duygusal, ekonomik, sosyokültürel, cinsel ve fiziksel olarak zarar gördüğü ve son eşten şiddet görme süre ortalamasının 8 yıl olduğu bulundu. Kadın konukevinde kalma süreleri 12.92±6.19 gün olduğu ve %77.5'inin daha uzun süre kalmak istediği belirlendi. Kadınların, isteyerek kürtaj olanların Öz Bakım Gücü Ölçeği toplam puanları, isteyerek kürtaj olmayanların öz bakım gücü toplam puanlarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlendi. Kadınların Öz Bakım Gücü Ölçeği toplam puanları ile yaşayan çocuk sayısı arasında r= .35 pozitif zayıf (p= .04
Özet (Çeviri)
Alus, E. (2024), Determination of Self-Care Power in Women in Women's Shelter. Master's Thesis, Biruni University Graduate Education Institute, Istanbul. This descriptive and correlational study was conducted between October 01, 2023 and June 01, 2024 to determine the self-care power of women in women's shelters. The population of the study consisted of women aged 18 years and over who stayed in women's shelters in Istanbul. Since the Ministry allowed 40 women to be taken as the sample number, 40 volunteer women constituted the sample. After obtaining ethics committee and institutional permission, data were collected using the“Descriptive Information Form”and“Self-Care Power Scale”. The mean age of the women was 32.00±8.22 years, the majority (77.5%) had primary education or less, more than half of them were actively employed (67.5%), and the majority had no social security (62.5%). According to the total mean scores of the Self-Care Power Scale, women staying in women's shelters were found to have high self-care power. It was found that women were harmed emotionally, economically, socioculturally, sexually and physically by their husbands/partners in the highest order and the mean duration of violence by the last partner was 8 years. The average length of stay in the women's shelter was 12.92±6.19 days and 77.5% of the women wanted to stay longer. The total scores of the Self-Care Power Scale of women who had voluntary abortion were significantly higher than the total scores of women who did not have voluntary abortion. The correlation between the total scores of the Self-Care Power Scale and the number of living children was found to be statistically significant with a positive weak correlation of r= .35 (p= .04