Kürek sporcularında gövde kor enduransı ile omuz rotasyon kuvveti fonksiyonel oranı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between body core endurance and shoulder rotation force functional ratio in rowing athletes
  1. Tez No: 891306
  2. Yazar: MUKADDES ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kürek sporunun gerektirdiği yüksek performansın en etkili olduğu bölgelerin başında gövde kor bölgesi ile omuz eklemi gelmektedir. Bu çalışmada, kürek sporcularında gövde kor enduransı ile omuz rotasyon kuvveti fonksiyonel oranı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza 15-22 yaş arası 35 uluslararası düzey kürek sporcusu dahil edildi. Sporcuların demografik bilgileri ve fiziksel özellikleri kaydedildi. Sporculara ağrılarının olup olmadığı soruldu, ve ağrısı olan 4 sporcu analiz dışı bırakıldı. Sporcuların omuz internal/eksternal rotasyon kas kuvveti IsoMed 2000 (D.& R. Ferstl GmbH, Hemau, Almanya) izokinetik dinamometre ile 60°/sn açısal hızda 5 tekrar yapılarak değerlendirildi. İzokinetik kuvvet ölçümü konsantrik ve eksentrik olarak ayrı iki test olarak uygulandı. Bu testlerin sonucunda fonksiyonel oran (eksentrik eksternal rotasyon/ konsantrik internal rotasyon kas kuvveti) hesaplandı. Gövde kor kaslarının enduransını değerlendirmek için 3 aşamalı saha testi (duvar oturuşu tutuşu (sağ-sol), gövde fleksiyon tutuşu ve horizontal gövde tutuşu) kullanıldı. Sporcuların izokinetik omuz kuvveti fonksiyonel oranı ile gövde kor endurans testlerinin sonuçları arasındaki ilişki analiz edildi. Analiz sonucunda dominant taraf fonksiyonel oranı ile gövde kor enduransı arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki olduğu (p0,05). Bu bulgular ışığında, kürek sporcularında gövde kor enduransı ile dominant taraf omuz fonksiyonunun birbirinden etkilenebileceği düşünülmektedir. Sporcuların omuz yaralanma riskini azaltmak için üst ekstremitenin yanı sıra kor enduransı da eş zamanlı olarak geliştirmeleri önerilir.
Özet (Çeviri)
Our study aims to evaluate the relationship between trunk core endurance and functional ratio of shoulder rotation strength in rowing athletes. Rowers aged 15-22 were included our study. Demographic information and physical characteristics of the athletes were recorded. Pain level of the athletes were evaluated and 4 painful athletes were excluded from the analysis. Shoulder internal/external rotation muscle strength was evaluted by performing 5 repetitions at an angular speed of 60°/sec with an IsoMed 2000 (D.& R. Ferstl GmbH, Hemau, Germany) isokinetic dynamometer. Concentric and eccentric isokinetic strength were assessed in two seperate tests. The results of these tests were used to calculate the functional ratio (eccentric external rotation/concentric internal rotation muscle strength). A 4-stage clinical evaluation method (wall sit hold (right and left were evaluated seperately), trunk flexion hold and horizontal trunk hold) was used to evalute the endurance of the trunk core muscles. The relationship between the athletes isokinetic shoulder functional ratio and trunk core endurance test scores wasanalyzed. A positive and weak relationship was found between dominant side functional ratio and trunk core endurance (p0,05). As a result of these evaluations, we determined Our results showed that trunk core endurance and upper extremity functionality in athletes may be affected by each other. It is recommended that athletes develop upper extremity and core endurance simultaneously to reduce the risk of injury.