Kütahya Tavşanlı yöresi karaçam meşcereleri için ağaç hacim denklemlerinin geliştirilmesi
Development of tree volume equations for black pine stands in Kütahya Tavşanlı region
  1. Tez No: 891310
  2. Yazar: ERDEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ağaç hacminin doğru tahmini, etkili orman yönetimi ve planlaması için çok önemlidir. Bu çalışma, Kütahya Tavşanlı bölgesindeki karaçam (Pinus nigra Arnold.subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe) meşcereleri için özel ağaç hacim denklemleri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu bölge için en iyi modeli belirlemek amacıyla literatürde mevcut olan çeşitli hacim fonksiyonları test edilmiştir. Bölgedeki örnek ağaçlardan veriler toplandı ve yerel koşullara uygun hacim denklemleri elde etmek için bunlar kullanıldı. Denklemler, RMSE (Kök Ortalama Kare Hatası), AIC (Akaike Bilgi Kriteri) ve diğer ilgili endeksler gibi istatistiksel ölçümlere dayalı olarak değerlendirildi. Sonuçlar, geliştirilen hacim denklemlerinin, çalışma alanındaki karaçam meşcereleri için ağaç hacminin doğru ve güvenilir tahminlerini sağladığını göstermektedir. Bu denklemler orman envanteri, verim tahmini ve yönetim planlaması için kullanılabilir ve karaçam ormanlarının sürdürülebilir yönetimine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The accurate estimation of tree volume is crucial for effective forest management and planning. This study aims to develop specific tree volume equations for the black pine (Pinus nigra Arnold.subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe) stands in the Kütahya Tavşanlı region. Various volume functions available in the literature were tested to determine the best model for this region. Data was collected from sample trees in the region, and these was used to derive volume equations tailored to the local conditions. The equations were evaluated based on statistical measures such as RMSE (Root Mean Square Error), AIC (Akaike Information Criterion), and other relevant indices. The results indicate that the developed volume equations provide accurate and reliable estimates of tree volume for black pine stands in the studied area. These equations can be utilized for forest inventory, yield estimation, and management planning, contributing to the sustainable management of black pine forests.