Akut kolesistitte large unstaıned cells değerinin hastalığın şiddetinin belirlenmesindeki rolü
The role of large unstained cells in determining the severity of disease in acute cholecystitis
- Tez No: 891309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SAPMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Akut kolesistit, sistik kanalın genellikle safra taşıyla tıkanması ardından safra kesesinin distansiyonu ve kimyasal ve bakteriyel enflamasyonu sonucu oluşur. Bu hastalarda genellikle aralıksız sağ üst kadran ağrısı, anoreksi, bulantı, kusma ve ateş görülür. Kapsamlı bir öyküyle beraber yapılan iyi bir fizik muayene, kolesistit tanısı koymada çok önemlidir. Bunun yanında laboratuvar değerleri de yardımcı olmaktadır. Tam kan sayımı ve kapsamlı bir metabolik panel değerlendirme yapılmalıdır. Akut kolesistit veya ciddi hastalıkta beyaz kan hücresi ve akut faz reaktanları yükselebilir. Akut kolesistitin şiddetinin belirlenmesinde Tokyo 2018 kılavuzu klinisyenlere oldukça yardımcı olmaktadır. Ancak hastalığın şiddetinin ve prognozunun belirlenmesi için hızlı, basit yöntemlerin daha faydalı olabileceği düşüncesiyle araştırmacılar CRP ve prokalsitonin seviyelerini akut kolesistit hastalarında incelemişlerdir. Biz de bu çalışmamızda LUC değerinin akut kolesistitin şiddetinin belirlenmesinde etkili bir biyokimyasal marker olarak kullanılabileceğini düşündük. GEREÇ VE YÖNTEM : Araştırmamızda 01.01.2019 ile 31.12.2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Acil Servisi'ne karın ağrısına eşlik eden veya edebilecek bulantı ve kusma şikayeti ile başvuru yapan, laboratuar tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri kullanılarak akut kolesistit tanısı alan 300 hasta incelenmiştir. Hastaların demografik özellikleri, ağrının başlangıç zamanı, özgeçmişleri, ek hastalıkları, tedavi yöntemleri, operasyon süresi, intraoperatif ve postoperatif gelişen komplikasyonlar, yatış süreleri, hastaneye başvuru anındaki white blood cells (WBC), C reaktif protein (CRP), LUC, nötrofil lenfosit oranı, platelet, total ve direkt bilirubin, kreatinin, INR değerleri, Tokyo 2018 kılavuzuna göre hastalığın şiddeti ve LUC değeri ile aralarındaki ilişki incelendi. Tüm analizeler Windows için sosyal bilimler istatistik paketi 22.0 (SPPS Inc.,Chicago,Illıinois, ABD) ile yapıldı. P < 0.05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. BULGULAR: Hastaların, yaş ortanca değeri 54 (16-97), IQR: 23 yıl idi. %47.3 (142) hasta erkek, %52.7 (158) hasta kadın idi. Ortanca VKİ değeri 30 (20-39), IQR: 5kg/m2. %54, (164) hastada ek hastalık yokken %35 (105) hastada 2, %10,3 (31) hastada >2 ek hastalık vardı. Ortanca ağrının başlangıç zamanı 2 (1-14), IQR:1 gün idi. Ortanca operasyon süresi 70 (15-180) , IQR:60 dakika idi. Ortanca yatış süresi 3 (1-20), IQR:2 gün idi.. Ortanca WBC değeri 11,51 *109/L (2,46-30,67) IQR:8,2 idi. Ortanca CRP değeri 15,7 (2-88,31) , IQR:15,6 mg/L idi. Ortanca LUC değeri 1,4 (0,02-4) , IQR:1,1 % idi. Tokyo kriterlerine göre akut kolesistit şiddet skorları incelendiğinde; %50,3 (151) hasta Grade 1, %32,3 (97) Grade 2 ve %17,3 (52) Grade 3 idi.
Özet (Çeviri)
AİM: Acute cholecytitis is caused by obstruction of the cystic duct, usually by gallstones, followed by distension and chemical and bacterial inflammation of the gallbladder. These patients usually present with persistent right upper quadrent pain, anroexia, nausea, vomiting and fever. A good physical examination with a comprehensive history is very important in making the diagnosis of cholecystitis. Laboratory values ar also helpful. A complete blood count and a comprehensive metabolic panel evaluation should be performed. White blood cells and acute phase reactants may be elevated in acute cholecystitis or severe disease. The Tokyo 2018 guidelines are very helpful for clinicians in determining the severity of acute cholecystitis. However, researchers have examined CRP and procalcitonin levels in patient with acute cholecystitis with the aim that rapid, simple methods may be more strong parameters for detecting the severity and prognosis of the disease. In this study, we aimed to investigate whether the LUC value can be used as an very valuable biochemical marker in detecting the severity of acute cholecystitis. MATERIALS AND METHODS: Between 01.01.2019 and 31.12.2023, 300 patients admitted to the Emergency Department of Ankara Bilkent City Hospital with complaints of abdominal pain with or without nausea and vomiting and with acute cholecytstitis diagnosed with using laboratory tests and imaging methods were included in study. Demographic characteristics, time of onset of pain, medical history, comorbidities, treatment modalities, duration of operation, intraoperative and postoperative complications, length of hospitalization, white blood cells (WBC), c reactive protein (CRP), LUC, neutrophil to lymphocyte raito, platelet, total and direct bilirubin, creatinine, INR values at the time of admission, severity of disease according to the Tokyo 2018 guidelines and the relationship between them and LUC value were analyzed. All analyses were performed with statistical package for social sciences for Windows 22.0 ( SPPS Inc., Chicago, Illinois, USA). P< 0.05 was considered statitically significant. RESULTS : 54 years was the median age of patients who were admitted (16-97), IQR: 23 years. 47.3% (142) patients were male and 52.7% (158) were female. Median BMI was 30 (20-39), IQR: 54% (164) patients had no comorbidity, 35% (105) patients had comorbidites, 10.3% (31) patients had > 2 comorbidites. Median time to onset of pain was 2 (1-14), IQR 1 day. Median operation time was 70 (15-80), IQR:60 minutes. Median hospitalization was 3 (1-20), IQR: 2 days. The median WBC value was 11,51 *109/L (2,46-30,67) IQR:8,2. Median CRP value was 15.7 (2-88.31), IQR: 15.6 mg/L. The median LUC value was 1.4 (0.02-4), IQR:1.1%. When acute cholectystitis severity scores according to Tokyo criteria were analyzed; 50.3% (151) patients were Grade 1, 32.3% (97) were Grade 2 and 17.3% (52) were Grade 3.