Radikalleşme ve örgütten ayrılmanın karmaşık doğasını anlamak: PKK terör örgütü ve Diyarbakır Anneleri
Understanding the complex nature of radicalization and disengagement: PKK terrorist organization and Diyarbakir Mothers
- Tez No: 891327
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Aşırılık yanlısı fikirlerin, çeşitli psiko-sosyal faktörler etkisi ile ve/veya kitlenin şiddete motive olmasını sağlayacak faktörleri kullanarak hedef kişilere/kitlelere empoze edilmesi süreci olarak tanımlanabilecek radikalleşme, çok sayıda faktör ve aktörün içinde olduğu karmaşık bir süreçtir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kırk yılı aşkın süredir PKK (Bölücü Terör Örgütü) ile mücadele etmekte ve askeri, hukuki, siyasi tedbirler almaktadır. Geçen zaman içinde örgüte katılım düşerken, eleman temin faaliyetlerinin bütünüyle bitmediği görülmektedir. Yapılan ikna çalışmaları ile örgütten ayrılan kişi sayısı artmaktadır. Bu çalışmada, çocuğu terör örgütüne katılan kamusal alana çıkarak ve bireysel çabaları ile çocuğunu geri dönmeye ikna eden 10 anne ile mülakatlar yapılmıştır. Annelere çocuklarının radikalleşme süreci, çocukları örgüte katıldıktan sonra kamusal alan tecrubeleri ve bireysel çabaları, çocuğun örgütten ayrılması sonrası döneme dair şahitlikleri sorulmuş ve cevaplar analiz edilmiştir. Yapılan analizler örgütten ayrılma sürecinde annenin aktif bir aktör olduğunu göstermektedir. Çalışmada BTÖ'ye özgü radikalleşme modeli çalışılmış ve veriler doğrultusunda doğrulamalar yapılmıştır. Bu bağlamda çalışmanın terörle mücadeleye yönelik literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Radicalization, defined as the process of imposing extremist ideas on target individuals or groups by using various psycho-social factors and/or factors that motivate the masses towards violence, is a complex process involving numerous factors and actors. The Republic of Turkey has been combating the PKK (Kurdistan Workers' Party - a separatist terrorist organization) for over forty years and has implemented military, legal, and political measures. Over time, while participation in the organization has decreased, it is observed that recruitment activities have not entirely ceased. The number of individuals leaving the organization through persuasion efforts is increasing. In this study, interviews were conducted with ten mothers who, by taking to the public sphere and through their individual efforts, persuaded their children who had joined the terrorist organization to return. The mothers were asked about their children's radicalization process, their experiences in the public sphere, their individual efforts after their children joined the organization, and their testimonies regarding the period after their children disengaged from the organization. The analyses indicate that the mother is an active actor in the process of leaving the organization. The study examined the radicalization model specific to the PKK and verified the findings based on the data. In this context, the study is believed to contribute to the literature on counter-terrorism.