Psikodermatolojik belirtileri olan ve olmayan kişilerde temel depresyon, aleksitimi, zihinselleştirme kapasitesi ve somatizasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between basic depression, alexithymia, mentalization capacity and somatization in people with and without psychodermatological symptoms
  1. Tez No: 891326
  2. Yazar: HİLAL CURA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma ile psikodermatolojik belirtileri olan kişilerin ruhsal işleyiş ve dinamiklerinin psikanalitik kuramlarda yer alan kavramlar çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda psikodermatolojik belirtileri olan ve olmayan kişilerde temel depresyon, aleksitimi, zihinselleştirme kapasitesi ve somatizasyon arasındaki ilişkinin, ilişkisel tarama modeli kullanılarak araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla 261 psikodermatolojik belirtileri olan ve 202 psikodermatolojik belirtileri olmayan olmak üzere toplam 463 kişi çalışmaya katılarak, Demografik Bilgi Formu, Psikodermatolojik ve Psikosomatik Hastalıklar Bilgi Formu, Psikoloojik Belirti Tarama Listesi Somatizasyon, Depresyon ve Anksiyete Alt Ölçekleri (SCL-90), Temel Depresyon Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-21) ve Zihinselleştirme (MentS) ölçeklerini yanıtlamıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, psikodermatolojik belirtileri olan katılımcılarda, psikodermatolojik belirtileri olmayan katılımcılara kıyasla daha yüksek temel depresyon, aleksitimi, depresyon, anksiyete ve somatizasyon düzeyleri olduğu görülmüştür. Ayrıca temel depresyon, aleksitimi ve somatizasyon düzeyleri arasında arasında pozitif yönlü, zihinselleştirme ile temel depresyon, aleksitimi ve somatizasyon düzeyleri arasında negatif yönlü bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. Yapılan regresyon analizlerinde bağımsız değişkenlerin somatizasyon ve aleksitimiyi yordadığı bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar literatür kapsamında tartışılmış ve klinik açıdan önemine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the psychological functioning and dynamics of people with psychodermatological symptoms within the framework of concepts in psychoanalytic theories. In this regard, it was aimed to investigate the relationship between basic depression, alexithymia, mentalization capacity and somatization in people with and without psychodermatological symptoms, using the correlational survey design. For this purpose, a total of 463 people, 261 with psychodermatological symptoms and 202 without psychodermatological symptoms, participated in the study and answered Demographic Information Form, Psychodermatological and Psychosomatic Diseases Information Form, Psychological Symptom Checklist-90 Somatization, Depression and Anxiety Sub-Scales (SCL-90), Basic Depression Scale, Toronto Alexithymia Scale (TAS-21) and Mentalization (MentS) scales. According to the results of the study, it was observed that the group with psychodermatological symptoms had higher levels of basic depression, alexithymia, depression, anxiety and somatization compared to the second group. Additionally, it was found that there was a positive relationship between basic depression, alexithymia and somatization levels, and a negative relationship between mentalization and core depression, alexithymia and somatization levels. Regression analyses showed that independent variables predicted somatization and alexithymia. The results obtained were discussed within the scope of the literature and their clinical importance was mentioned.