Akut lenfoblastik lösemi sonrası çocuklarda ev temelli egzersiz programının, fiziksel fonksiyonlar, yorgunluk, inflamatuar belirteçler ve beyin kaynaklı nörotrofik faktör üzerine etkileri
Effects of home-based exercise program on physical functions,fatigue, inflammatory markers and brain-derived neurotrophicfactor in children after acute lymphoblastic leukemia
- Tez No: 891338
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKE KESER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Prospektif randomize kontrollü olarak dizayn edilen bu çalışmada, Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) tedavileri sonrasında takip edilen çocuklarda ev temelli egzersiz programının, fiziksel fonksiyonlar, yorgunluk, inflamatuar belirteçler ve Beyin Kaynaklı Nörotrofik Faktör (BDNF) üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Ayak bileği dorsi-fleksiyon eklem hareket açıklığı (EHA), dorsi fleksör ve diz ekstansör kas kuvveti, el kavrama kuvveti, aerobik endurans, fonksiyonel mobilite ve yorgunluk sırasıyla gonyometre, dijital dinamometre, el dinamometresi, 6 Dakika Yürüme Testi (6 DYT), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi ve Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği-Çok Boyutlu Yorgunluk Skalası kullanılarak değerlendirildi. Kan örneklerinden tam kan sayımı değerleri ve ELISA kitler aracılığı ile İnterlökin-1Beta, Tümör Nekroz Faktörü-Alfa, İnterlökin-6 (IL-6) ve BDNF değerleri incelendi. Çalışmaya 20 hasta dahil edildi. Hastalar egzersiz (n:10) ve kontrol (n:10) olmak üzere randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Egzersiz grubu video ve infografikler ile 8 hafta boyunca haftada 3 gün aerobik, 2 gün kuvvetlendirme ve germe egzersizlerinden oluşan ev temelli egzersiz programını uyguladı. Kontrol grubuna, fiziksel aktiviteyi artırma önerisi verildi. Egzersiz grubunda dorsi-fleksiyon EHA (p=0,027), diz ekstansör kas kuvveti (p=0,013), el kavrama kuvveti (p=0,019) ve 6 DYT yürüme mesafesi (p=0,037) anlamlı olarak iyileşti. Ayak bileği dorsi-fleksiyon EHA ve diz ekstansör kas kuvvetindeki değişim egzersiz grubunda daha anlamlıydı (p=0,021, p=0,016). IL-6, kontrol grubunda anlamlı olarak azaldı (p=0,017). Yorgunluk, diğer inflamatuar belirteçler, BDNF düzeyleri ve kan değerlerinde grup içi veya gruplar arasında anlamlı değişiklik bulunmadı (p>0,05). ALL sonrası çocuklarda ev temelli egzersiz uygulamaları güvenle kullanılabilir, kas ve kavrama kuvveti, eklem hareket açıklığı ve aerobik endurans üzerinde yararlı etkilere sahiptir.
Özet (Çeviri)
This prospective randomized controlled study aimed to investigate the effects of a home-based exercise program on physical functions, fatigue, inflammatory markers and Brain-Derived Neurotrophic Factor (BDNF) in children followed after Acute Lymphoblastic Leukemia (ALL) treatments. Ankle dorsi-flexion range of motion (ROM), dorsi-flexor and knee extensor muscle strength, hand grip strength, aerobic endurance, functional mobility and fatigue were assessed using goniometer, digital dynamometer, hand dynamometer, 6 Minute Walk Test (6 MWT), Timed Up and Go Test, Pediatric Quality of Life Inventory-Multidimensional Fatigue Scale, respectively. Complete blood count values from blood samples and Interleukin-1 Beta, Tumor Necrosis Factor-Alpha, Interleukin-6 (IL-6) and BDNF values were examined using ELISA kits. 20 patients were included in the study. The patients were randomly divided into 2 groups: exercise (n:10) and control (n:10). The exercise group performed a home-based exercise program consisting of aerobics 3 days a week and strengthening and stretching exercises 2 days a week, with videos and infographics, for 8 weeks. The control group was given advice to increase physical activity. In the exercise group, dorsi-flexion ROM (p=0.027), knee extensor muscle strength (p=0.013), hand grip strength (p=0.019) and 6 MWT walking distance (p=0.037) improved significantly. The change in ankle dorsi-flexion ROM and knee extensor muscle strength was more significant in the exercise group (p=0.021, p=0.016). IL-6 decreased significantly in the control group (p=0.017). There was no significant change within or between groups in fatigue, other inflammatory markers, BDNF levels and blood values (p>0.05). Home-based exercise programs can be used safely in children after ALL and have beneficial effects on muscle and grip strength, joint range of motion and aerobic endurance.