Türkiye'de çok partili siyasal yaşama geçiş döneminin (1945-1950) koşulları üzerine bir araştırma
A Study of the Turkish political life in the period of transition to the multi party system (1945-1950)
  1. Tez No: 89134
  2. Yazar: CAĞFER GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT KAYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
*m% OEBÎI GÜLER, Cağfen“ Türkiye'de Çok Partili Siyasal Yaşama Goçiş Döneminin (1945- 1950) Koşulları Üzerine Bir Araştırma”, Doktor®. Tezi (Danışman: Prof Dr. Nejat Kaymaz), V+275 s. Ç&Itşmamn tend amscî, Türk siyasal yaşamında 1945-1950 arası döneminin yerini ve önemini ortaya baymaktır. Bunun için de, söz konusu dönem, önceki dönemlerden devraldığı miras, süreklilik ve fekfelık unsurlarıyla değerlendirilip sonraki dönemlere yansıyan etkileri I. Bölüm, 1945-1950 arası döneminin siyasal gelişmelerine ayrılmıştır. Siyasal mücadelenin içeriğini belirleyen ortam ve koşullar açıklanmaya çalışılmıştır. Ekonomik ve toplumsal nisadaki gelişmeler EL Bölümün konusunu oluşturmaktadır Önceki dönemlerin mirası ve özellikle II Dünya savaşının ortaya çıkardığı sonuçlan bağlamında, gelişmeler irdelenip, sonraki döneme bıraktığı izler bakımından değerlendirilmiştir. IH. Bölümün konusu, Türk dış politikasına ilişkin yaşanan geîişmderle sınırlandırılmıştır. BE. Dünya savaşının bftiminden sonra dünyanın soğuk savaş nedeniyle iki blok'a ayrılması ve Türkiye'nin bu bloklaşmada yer almasıyla yaşanan gelişmeler incelenmiştir. Daha sonra ise Türkiye'nin yaptığı blok tercihinin, ülkenin iç politikasında, ekonomik ve toplumsal gelişmelerinde ortaya çıkardığı etkiler açıklanmıştır. Sonuç kısmında ise, dönemin siyasal, toplumsal, ekonomik ve dış politika gelişmeleri, önceki dönemlerle olan süreklilik ve farklılık unsurlarıyla değerlendirilmiştir. Bu bağlamda sonraki dönemlere yansıyan etkileri ortaya konulup, Türk siyasal yasanımda bu dönemin konumu ve önemi hakkında bir yargıya varılmıştır.
Özet (Çeviri)
GÜLER, Cağfer; A Survey of the Turkish Political Life in the Period of Transition to the Multi-Pmty System (J94S-1PSÖ), PhD thesis (Supervisor: Prof. Dr. Nejat KAYMAZ), V+275 pgs. The main purpose of this study is to point out the importance of the Turkish political change in the period of gradual transition to a multi-party rule between 1945 and 1950. Therefore, the period under review was analysed in. terms of continuities, differences and institutions inherited from the early repubEc-as well as its contribution to the political and economic development of modern Turkey. The first chapter deals with the major political events in Turkey between 1945 and 1950 and thus tries to explain the circumstances which greatly effected the struggle between the political parties to acquire new identities. Turkey's socio-economic structure and external affairs, especially those during and after the Second World War era, are reviewed in the second chapter in detail. The third chapter is largely dominated by the Turkish foreign poEcy in the post-war era. The crucial post-war events relating to the growing integration of Turkey into the western bloc, as weU as their effects on her socio-economic structure and internal affairs, can be found in this chapter. In the conclusion of this study, the poütical and socio-economic advances and foreign relations of Turkey during the five transitional years were compared with those in the earlier period of time. By doing this, it was aimed to point out the significance of the transition period in the establishment of a multi-party system in Turkey and a new political orientation in Turkey' s foreign policy. t& TOKSKÖ?EETİM KOKULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ