Yerel yönetimlerde özelleştirme ve özelleştirmede bir yöntem 'şirketleşme'
Privatisation in local governments and 'establishing corporations' as a method of it
  1. Tez No: 89135
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET 1970'li yılların sonunda ABD ve İngiltere gibi gelişmiş batı ülkelerinde, 1980'den sonra da Türkiye'de Özelleştirme yaygın uygulama alanı bulmuştur. Merkezi düzeyde uygulanan özelleştirme yöntemleri, yerel yönetimleri, özellikle de belediyeleri kısa sürede etkilemiş ve bu yönetimler çok çeşitli alanlarda özelleştirmeye gitmiş halende gitmeye devam etmektedir. Türkiye'deki yerel yönetimler sayısız birçok sorundan dolayı verimli ve etkin hizmet üretiminden uzak görünümdedir. Yerel yönetimlerin bu sorunları aşması için önerilen çözümlerden biri de özelleştirme yöntemleridir. Yerel yönetimler özelleştirme uygulamalarında karşılaşılan sorunları asgari düzeye indirdikleri taktirde özelleştirme yerel yönetimlerin sorunlarının giderilmesinde önemli bir alternatif çözüm yolu olacaktır. Dünya' daki uygulamalara baktığımızda yerel yönetimlerin toplam 14 çeşit özelleştirme yönteminden yararlandığı görülmektedir. Türkiye'de de bazı istisnalar dışında bu yöntemler uygulanmaktadır. Türkiye'de son yıllarda belediyelerin, özellikle büyükşehir belediyelerinin en çok başvurduğu özelleştirme yöntemlerinden biri de“şirketleşme”yöntemidir. Fakat bu yöntem bazı nedenlerden dolayı gerçek anlamda bir özelleştirme yöntemi olarak gözükmemektedir. Bu şirketlerden gerçek anlamda özelleştirme aracı olarak yararlanmak için öncelikle bu şirketlerdeki kamu payı azaltılmalı, bu şirketler kâr eden, verimli işletmeler haline getirilmelidir. Ancak o zaman bu şirketler belediyeler için yararlı olacaktır. 115
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the late 1970s Privatisation has gained rampand implementation graund in the developed Western Countries such as the U.S.A. and the U.K. and after 1980 in Turkey as well. Privatisation which was put into effect centrally, influenced the local administiration especially, the municipalities, in a short time, and these administrations used privatisation on different fields and they are still using it. Local Goverments in Turkey are far from producing servises fruitfully and efficiently due to the problems. One of the solutions offered to these problems is privatisation methods. If Local Goverments manage to reduce the problems to its lowest limit encountered in privatisation applications, privatisation will be an importand alternative solution for overcoming the problems of Local Goverments. When studied the implementation in the world, it is seen that Local Goverments use 14 different privatisation methods. These methods are used in our country with some exceptions. One of the methods used by municipalities, especially by metropolitan municipalities recently in Turkey is the method of“establishing corporations”. However, this method is not accepted as a privatisation method in real terms because of some reasons. In order to benefit from these companies as a privatisation instrument in real terms, firstly the public share in these companies should be decreased and they should be transferred to that companies profiting and fruitful corporations. Only when that achieved these companies will be beneficial to municipalities. 116