8 haftalık yüzme antrenmanlarının fonksiyonel hareket analizleri üzerine etkisinin araştırılması
The effect of 8 weeks of swimming trainig on functional movement analysis
- Tez No: 891340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma 15-17 yaş yüzme sporcularına uygulanan 8 haftalık yüzme antrenmanlarının fonksiyonel hareket tarama testi üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, İzmir ili ilçesinde 15-17 yaş 22 kız 22 erkek olmak üzere toplamda 44 yüzme sporcusu katılmıştır. Ön testlerden sonra randomize yöntem ile çalışma grubu kontrol ve deney grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Veriler“Kişisel Ölçüm Formu”ve“Fonksiyonel Hareket Tarama Testi (FMS)”kullanılarak toplanmıştır. Deney grubuna 8 hafta boyunca fonksiyonel antrenman programı uygulanmış olup, kontrol grubu haftalık yüzme antrenmanlarına devam etmişlerdir. Ön test-son test araştırma sonuçları incelendiğinde 8 haftalık fonksiyonel hareket antrenmanlarının yüzme sporcularında anlamlı değişiklikler olduğu tespit edilmiştir. Fonksiyonel hareket analiz değerlendirmeleri ile sporcularda vücut durum tespiti yaptıktan sonra fonksiyonel hareket antrenmanlarının yüzücülere programlı bir şekilde uygulanmasının performans ve gelişim açısından anlamlı bir ilişki sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak; yüzme sporcularının derin çömelme, yüksek adımlama, aktif bacak kaldırma ve gövde stabilitesi hareketleri son test değerlerinin; omuz hareketlilik ve rotasyon dengesi hareketleri ön test değerlerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. FMS toplam skorlarının farklı branşta değerlendirilmesinin spor bilimine katkı sunacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of 8-week swimming training on functional movement screening test applied to 15-17 years old swimming athletes. A total of 44 swimming athletes, 22 girls and 22 boys aged 15-17 years, participated in the study group in Bornova district of Izmir province. After the pre-tests, the study group was divided into two groups as control and experimental group by randomised method. Data were collected using“Personal Measurement Form”and“Functional Movement Screening Test (FMS)”. Functional training programme was applied to the experimental group for 8 weeks and the control group continued their weekly swimming training. When the results of the pre-test-post-test research were analysed, it was determined that 8-week functional movement training had significant changes in swimming athletes. After determining the body condition of the athletes with functional movement analysis evaluations, it was concluded that the programmed application of functional movement training to swimmers has a significant relationship in terms of performance and development. As a result, it was determined that the post-test values of deep squatting, high stepping, active leg raising and trunk stability movements and the pre-test values of shoulder mobility and rotation balance movements of swimming athletes were higher. It can be said that the evaluation of FMS total scores in different branches will contribute to sports science.