Voices from liminal spaces: The embodiment of disability in Fadhil Qaradaghi's The Bigs and the Littles, Mark Haddon's The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, and R. J. Palacio's Wonder
Liminal alanlardan sesler: Fadhil Qaradaghi'nin The Bigs and the Littles, Mark Haddon'in The Curious Incident of the Dog in the Night-Time ve R. J. Palacio'nun Wonder romanlarında engelliliğin bedenselleştirilmesi
- Tez No: 891342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİTH ISMAEL TURKI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, Irak, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yazılmış üç romanda engelliliğin bedenselleştirilmesini yorumlamayı amaçlamaktadır. Tarihsel olarak, engellilik damgalanmış bir kimliktir ve bu nedenle engelli insanlar sosyo-politik olarak marjinalleştirilmiştir. Günümüz edebiyatında bile, engelli insanlar, tam olarak dahil edilmedikleri veya dışlanmadıkları anlamına gelen liminal kültürel alanlarda yaşamaktadırlar. Bu çalışma, Fadhil Qaradaghi'nin The Bigs and The Littles, Mark Haddon'ın The Curious Incident of the Dog in the Night-time ve R. J. Palacio'nun Wonder eserlerinin analizinde, engellilik modellerinin tarihsel evrimini incelemekte ve bu modellerin engelli kişilerin yaşanmış deneyimlerini nasıl yanlış şekillendirdiğine ve yeniden şekillendirdiğine ışık tutmaktadır. Engellilik çalışmalarında, Lennard Davis, Rosemarie Garland-Thomson, David Mitchell ve Sharon Snyder'ın teorileri, engelliliğin yanlış temsilini eleştirmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu perspektiften bakıldığında, engelli insanların yanlış temsil edilmesi, engelliliği ya bir eksiklik ya da anormallik olarak gören stereotipik tasvirlerin varlığından kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda, her roman, engelliliğin sahneye getirdiği farklılıkla başa çıkma konusunda kendi gündemine sahiptir. Basitçe söylemek gerekirse, farklılık ya sapkınlık ya da çeşitlilik olarak kabul edilmektedir. İlk romanda, farklılık anormallik olarak görülürken, diğer iki metinde çeşitlilik olarak görülmektedir. Engelli olmayanların bilinçdışındaki eksiklik ve çeşitliliğin örtüşmesinde, bu çalışma, çağdaş edebiyatta engelli insanların dahil edilmesinin belirsiz olduğunu, çünkü engelli insanların hala liminal kültürel alanlarda yaşadığını ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to interpret the embodiment of disability in Fadhil Qaradaghi's The Bigs and The Littles (2016), Mark Haddon's The Curious Incident of the Dog in the Night-time (2003), and R. J. Palacio's Wonder (2012). Historically, disability identity is stigmatized, and thus people with disabilities were marginalized socio-politically. Even in contemporary fiction, people with disabilities live in liminal cultural spaces, meaning neither fully included nor excluded. In this regard, the study examines the historical evolution of disability models, and sheds light on how they misshape and reshape the lived experience of people with disabilities. In the disability studies, the theories of Lennard Davis, Rosemarie Garland-Thomson, and David Mitchel and Sharon Snyder are utilized to critique the misrepresentation of disability. From this perspective, misrepresenting people with disabilities is due to the presence of stereotypical portrayal of disability that views the phenomenon as either deficit or abnormality. In this sense, each novel has its agenda in dealing with difference that disability brings to the stage. Simply, difference is either regarded as deviant or diversity. In the first novel, difference is viewed as abnormality while in the other two texts it is seen as diversity. In the overlap of deficit and diversity in the unconscious mind of non-disabled, the study argues that in contemporary fiction the inclusion of people with disabilities is ambiguous because they still live in liminal cultural spaces.