Bireysel emeklilik sistemine katılımı etkileyen faktörler: Karabük ili örneği
Factors affecting participation in the private pension system; Karabük province example
  1. Tez No: 891349
  2. Yazar: COŞKUN BÜYÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALP ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bireyler geçmişten günümüze her daim ekonomik problemlerle karşı karşıya kalmışlardır. Bu problemlerin giderilmesi adına öncelikli hedefleri ise mevcut mali durumlarını korumak ve zaman içinde iyileştirmek şeklinde nitelendirilebilmektedir. Bireysel emeklilik sistemleri ise gelecekte arzu edilen refah düzeyine ulaşmak adına günümüzde de popüler olan bir yatırım aracı şeklinde ifade edilebilmektedir. Bu araştırma, bireysel emeklilik sistemlerine katılımı etkileyen faktörleri belirlemek ve bu faktörlerin Karabük ili özelinde ve katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. 390 katılımcıyla gerçekleştirilen anket çalışmasında veriler istatistik programları kullanılarak analiz edilmiştir. Öncelikle ölçeğin geçerli ve güvenilir olduğunun ispatlanması adına faktör analizi ve güvenilirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Ardından yapılan T-Testi ve ANOVA analizleri ile değişkenler arasındaki anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Araştırmanın bulguları bireysel emekliliğe katılımı etkileyen demografik verilerin, cinsiyet, yaş ve gelir olduğunu ispatlamaktadır. Ayrıca Karabük özelinde bireysel emekliliğe bakış açısının olumlu olduğu da analiz sonuçlarında elde edilen bulgular arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Individuals have always faced economic problems from past to present. In order to eliminate these problems, their primary goal can be described as protecting their current financial situation and improving it over time. Private pension systems can be described as an investment tool that is still popular today in order to reach the desired level of welfare in the future. This research aims to determine the factors affecting participation in private pension systems and to analyze whether these factors differ in Karabük province and according to the demographic characteristics of the participants. In the survey conducted with 390 participants, the data were analyzed using the SPSS 22 package program. First of all, factor analysis and reliability analyzes were carried out to prove that the scale was valid and reliable. Subsequently, significant differences between the variables were detected with the T-Test and ANOVA analyses. The findings of the research prove that the demographic data affecting participation in private pension are gender, age and income. In addition, it is among the findings obtained in the analysis results that the perspective on private pension in Karabük is positive..