Çin'in kuşak yol girişimi Türkiye ve Orta Doğu stratejileri
China's belt road initiative Strategies in Türkiye and the Middle East
  1. Tez No: 891365
  2. Yazar: SALİH BERK BÜYÜKYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLDİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
Çin, 1978'de uygulamaya koyduğu“Reform ve Dışa açılma”politikası sayesinde küresel ekonominin belirleyici bir aktörü haline gelmiştir. Çin'in lideri Xi Jinping, 2013 yılında Dünya nüfusunun büyük bir bölümünü ve yüzden fazla ülkeyi etkileyecek bir kapsama sahip Kuşak ve Yol Girişimi'ni dünyaya duyurmuştur. Bu girişim, Afro-Avrasya üzerindeki kara ve deniz yolları ile bir ticaret ve altyapı ağı oluşturmayı amaçlamaktadır. Kuşak ve Yol Girişimi, geçtiği rotadaki ülkelerin ekonomilerini Çin ekonomisiyle bütünleştirmeyi hedeflemektedir. Bu girişim, Orta Doğu ülkeleri ile Çin arasında enerji ve teknoloji alanındaki iş birliğinde Türkiye ve Çin arasında ise hammadde temini, taşımacılık ve ticari ilişkilerde yapısal bir dönüşüm yaratabilecek potansiyele sahiptir. Kuşak ve Yol Girişimi, Türkiye ve Orta Doğu ülkeleri ile Çin arasındaki ilişkilerin daha ileri bir düzeye taşınmasını sağlayabilir. Bu çalışmada girişimin Türkiye ve Orta Doğu'da uyguladığı stratejiler ve projeler incelenecektir
Özet (Çeviri)
China has become a decisive player in the global economy through its“Reform and Opening-Up”policy implemented in 1978. Xi Jinping, the leader of China, announced the Belt and Road Initiative in 2013, which aims to create a trade and infrastructure network through land and maritime routes across Afro-Eurasia, influencing a significant portion of the world's population and over a hundred countries. This initiative seeks to integrate the economies of the countries along its route with the Chinese economy. The Belt and Road Initiative also has the potential to foster collaboration in energy and technology between China and Middle Eastern countries, while creating structural transformations in the supply of raw materials, transportation, and trade relations between Turkey and China. The initiative could contribute to advancing relations between Turkey, Middle Eastern countries, and China to a more advanced level. This study will examine the strategies and projects implemented by the initiative in Turkey and the Middle East.