Glikoz içeren besiyerlerinde çoğalan HT-29 kolon kanseri hücrelerinde kızılcık (Cornus mas), quercetin ve kombinasyonlarının sitotoksik etkilerinin incelenmesi
Investigation of the cytotoxic effects of cranberry (Cornus mas), quercetin and their combinations on HT-29 colon cancer cells proliferating in medium containing glucose
  1. Tez No: 891375
  2. Yazar: BEYZA ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE TOKPUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kanser hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucunda oluşmaktadır. Birçok kanser çeşidi olmakla birlikte kolon kanseri en sık gözlenenlerden biridir. Kolon kanseri tedavisinde hormonoterapi, kemoterapi ve cerrahi tedavi gibi yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler normal hücrelerin de ölümüne neden olmakla birlikte istenilen oranlarda etkili olmamakta ve fitoterapi gibi yeni tedavi yaklaşımları geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada, glikoz içeren besiyerlerinde çoğalan HT-29 kolon kanseri hücrelerinde kızılcık (Cornus mas), quercetin ve kombinasyonlarının sitotoksik etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışmada kızılcık bitkisinin ve quercetinin HT-29 kolon kanseri hücreleri üzerinde sitotoksik etkilerinin olduğu, J774 makrofaj hücreleri üzerinde ise kızılcık bitkisinin sitotoksik etkisinin olmadığı, quercetinin düşük oranda olduğu belirlenmiştir. HT-29 hücre hattı üzerinde sitotoksisiteyi arttırmak amacıyla kombine edilerek hücrelerde denenmiş ve HT-29 hücreleri üzerinde yüksek oranda sitotoksik etkinlikleri olduğu, J774 hücreleri üzerinde ise kızılcık bitkisi ile kullanımı nedeniyle quercetinin çok daha düşük sitotoksik etkinlik gösterdiği belirlenmiştir. Yapılan bu çalışmada glikozun kolon kanseri üzerindeki etkinlikleri de incelenmiştir. HT-29 kolon kanseri hücreleri ve J774 makrofaj hücreleri glikoz varlığında canlılık oranlarını arttırmışlardır. Kanser hücreleri, yüksek oran glikoz varlığında daha hızlı bölünme göstermektedir. Yapılan çalışmada kızılcık ekstraktı ve quercetinin HT-29 hücreleri üzerindeki sitotoksik etkinliğinin, yüksek oran glikoz varlığında daha düşük olduğu belirlenmiştir. Bu bilgiler ışığında kızılcık, quercetin ve bunların kombinasyonlarının HT-29 hücreleri üzerinde etkili olduğu fakat glikoz varlığında sitotoksik etkinliğinin düştüğü belirlenmiştir. Bu nedenle kanser hastalarının glikoz alımları kontrol edilmelidir. Tedavi aşamasındaki beslenme şartları ve durumları hastanın iyileşme süreçlerinde etkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer occurs as a result of uncontrolled proliferation of cells. Although there are many types of cancer, colon cancer is one of the most common. Methods such as hormonotherapy, chemotherapy and surgical treatment are used in the treatment of colon cancer. Although these methods cause the death of normal cells, they are not effective at the desired rates and new treatment approaches such as phytotherapy are being developed. This study aimed to examine the cytotoxic effects of cranberry (Cornus mas), quercetin and their combinations on HT-29 colon cancer cells growing in glucose-containing media. In this study, it was determined that cranberry plant and quercetin had cytotoxic effects on HT-29 colon cancer cells, but cranberry plant had no cytotoxic effect on J774 macrophage cells and quercetin was at low levels. It was tested in combination with cells to increase cytotoxicity on the HT-29 cell line, and it was determined that quercetin had a high cytotoxic activity on HT-29 cells, while quercetin showed much lower cytotoxic activity on J774 cells due to its use with cranberry plant. In this study, the effects of glucose on colon cancer were also examined. HT-29 colon cancer cells and J774 macrophage cells increased their viability in the presence of glucose. Cancer cells divide faster in the presence of high amounts of glucose. In the study, it was determined that the cytotoxic activity of cranberry extract and quercetin on HT-29 cells was lower in the presence of high levels of glucose. In the light of this information, it was determined that cranberry, quercetin and their combinations were effective on HT-29 cells, but their cytotoxic activity decreased in the presence of glucose. Therefore, glucose intake of cancer patients should be controlled. Nutritional conditions and conditions during the treatment phase are thought to be effective in the patient's recovery process.