Obstetrik şiddete maruz kalan kadınların stresle baş etme tarzları ve kişilik özellikleri: Karşılaştırmalı bir çalışma
Stress coping styles and personality traits of women exposed to obstetric violence: A comparative study
  1. Tez No: 891376
  2. Yazar: SERRA KÖMÜRKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu araştırma obstetrik şiddete maruz kalmış kadınların kişilik özelliklerini ve stresle baş etme tarzlarını değerlendirmek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, 01.10.2023-30.03.2024 tarihleri arasında Gürün Merkez ASM'ye sağlık hizmeti alımı için başvuran 398 kadından, hizmet alımı sonrası toplandı. Veriler, Kişisel bilgi formu, Obstetrik Şiddet Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzı Ölçeği ve On Maddeli Kişilik Ölçeği ile toplandı. Bulgular: Araştırmaya katılan kadınların %43.7'si obstetrik şiddete maruz kaldığını belirtmiştir. Şiddetin türleri arasında en yaygın olanı, %30.2 oranında doğumu hızlandırmak amacıyla abdomene baskı yapılmasıdır. Obstetrik şiddete maruz kalan kadınların stresle baş etme tarzlarında, kendine güvenli yaklaşım, iyimser yaklaşım ve sosyal destek arama puanlarının düşük, çaresiz ve boyun eğici yaklaşım puanlarının ise yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca, obstetrik şiddete maruz kalan kadınlar arasında duygusal dengelilik ve sorumluluk gibi kişilik özelliklerinin daha belirgin olduğu bulunmuştur. Sonuç: Bu çalışmada, obstetrik şiddete maruz kalan kadınların stresle baş etme tarzlarının ve kişilik özelliklerinin farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Özellikle, düşük kendine güven, iyimserlik ve sosyal destek arama, yüksek çaresizlik ve boyun eğme eğilimleri ile duygusal dengelilik ve sorumluluk obstetrik şiddete maruziyet riskini artırmaktadır. Bu bulgular, doğum sırasında kişilik özellikleri dikkate alınarak kadınlara daha insancıl ve saygılı bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğini ve sağlık hizmetlerinin bu yönde iyileştirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the personality traits and coping styles of women who have been exposed to obstetric violence. Material and Method: The research was conducted between October 1, 2023, and March 30, 2024, with 398 women who applied to the Gürün Merkez Family Health Center for any reason and were surveyed after receiving services. Data were collected using a personal information form, the Obstetric Violence Scale, the Coping Styles Scale, and the Ten-Item Personality Inventory. Results: 43.7% of the women participating in the study reported experiencing obstetric violence. The most common type of violence was applying pressure on the abdomen to accelerate childbirth, which occurred at a rate of 30.2%. It was found that among women who experienced obstetric violence, coping styles such as self-confident approach, optimistic approach, and seeking social support had low scores, whereas helpless and submissive approaches had high scores. Additionally, it was observed that personality traits such as emotional stability and responsibility were more prominent among women who experienced obstetric violence. Conclusion: In this study, it was determined that the stress and personality traits of women who are exposed to obstetric violence vary. In particular, with low self -confidence, optimism and social support search, high helplessness and submission tendencies, emotional balancing and responsibility increases the risk of exposure to obstetric violence. These findings show that a more humane and respectful approach to women should be adopted and health services should be improved in this direction, taking into account personality traits during birth.