Kadın genital mutilasyonun ruh sağlığı üzerindeki sonuçları
The impact of female genital mutilation on mental health
- Tez No: 925661
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Somali'de kadın genital mutilasyonuna (KGM) maruz kalan kadınların ruh sağlığı durumlarını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma kesitsel bir çalışmadır. Araştırma Somali Mogadişu Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran kadınlar arasında yürütülmüştür. Çalışmada veri toplama aracı olarak katılımcılara sosyodemografik özelliklerini ve Kısa Dayanıklılık Ölçeği, Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) için Ulusal Stresli Olaylar Anketi-Kısa Ölçek, Kısa Semptom Envanteri (KSE), Çocukluk Çağı Travma Anketi-Kısa Form ölçeklerini içeren an-ketler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the mental health status of women and girls undergoing female genital mutilation (FGM) in Somalia. Materials and Methods: A cross-sectional study will be conducted among women who attended to Somalia Mogadishu Research and Training Hospital. Brief Resilience Scale, National Stressful Events Questionnaire for post-traumatic stress disorder (PTSD)-Short Scale, Brief Symptom Inventory (BSI), Childhood Trauma Questionnaire—Short Form, Satisfaction with Life Scale, were used to collect data.