Karbon tetraklorüre bağlı oluşan akciğer hasarında desferal'in koruyucu etkisi
The protective effect of desferal against carbon tetrachloride induced lung injury
- Tez No: 891382
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METE KEÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Karbon tetraklorür (CCl₄) serbest radikal üretimi vasıtasıyla hücresel hasar biçimlendirerek, insan ve hayvanlarda oksidatif strese neden olan kimyasal bir ajandır. Desferal markasıyla bilinen Deferoksamin (DFO), Streptomyces pilosus mantarı tarafından salgılanan bir trihidroksamik asit siderofor olarak bilinir ve antioksidan özelliklere sahiptir. Çalışmamızda CCl₄'e bağlı oluşan akciğer hasarında Desferal'in koruyucu etkisi araştırılmıştır. Çalışmada 8 haftalık, 150-200 gram ağırlığında, 40 adet Wistar albino türü dişi sıçanlar kullanıldı ve 4 deney grubu oluşturuldu. Kontrol grubuna 3 hafta boyunca günaşırı olarak 0,5 ml/kg dozunda zeytinyağı intraperitoneal olarak uygulandı. DFO grubuna salin (SF) içerisinde çözündürülmüş DFO, 3 hafta boyunca günde bir kez 100 mg/kg dozunda intraperitoneal olarak uygulandı. CCl₄ grubuna 1:1 oranında zeytinyağında çözünmüş CCl₄, 3 hafta boyunca her gün 0,5 ml/kg dozunda intraperitoneal olarak uygulandı. Tedavi grubu için: CCl₄ 3 hafta boyunca her gün 0,5 ml/kg dozunda intraperitoneal olarak ve DFO 3 hafta boyunca her gün 100 mg/kg dozunda intraperitoneal olarak uygulandı. 3 haftanın sonunda tüm denekler ketamin ve ksilazin ile anestezi edilerek sakrifiye edilmiş olup akciğer dokuları alınmıştır. Deneklerden alınan sağ akciğer dokularına H&E, PAS ve Masson Trikrom boyamaları uygulanmış olup akciğerin genel morfolojisi bu boyamalarla belirlenmiştir. H&E boyalı preparatlarda septum kalınlığı, vakuolizasyon alveolar makrofaj, perialveoler hemoraji ve interstisyel inflamatuar hücre reaksiyonu açısından değerlendirilip 0-3 arasında skorlanmıştır. TNF-α, Bax, IL-1β ve Kaspaz 9 aracılığıyla da immünohistokimyasal incelemeler yapılmıştır. Deneklerden alınan sol akciğer dokuları ise biyokimyasal analizleri için kullanılmış olup MDA, CAT ve GPx düzeyleri incelenmiştir. Yapılan histopatolojik, immünohistokimyasal ve biyokimyasal analizler sonucunda, karbon tetraklorüre bağlı oluşan akciğer hasarında Desferal'in anti-inflamatuar, antiapoptotik ve antioksidan özellikleri vasıtasıyla koruyucu etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Carbon tetrachloride (CCl₄) is a chemical agent that causes oxidative stress in humans and animals by shaping cellular damage through free radical production. Deferoxamine (DFO), known by the brand name Desferal, is a trihydroxamic acid siderophore secreted by the fungus Streptomyces pilosus and has antioxidant properties. In our study, the protective effect of Desferal on CCl₄-induced lung injury was investigated. In the study, 40 female Wistar albino rats, 8 weeks old, weighing 150-200 grams, were used and 4 experimental groups were formed. Olive oil was administered intraperitoneally to the control group at a dose of 0.5 ml/kg every other day for 3 weeks. In the DFO group, DFO dissolved in saline was administered intraperitoneally at a dose of 100 mg/kg once daily for 3 weeks. CCl₄ was administered intraperitoneally at a dose of 0.5 ml/kg every other day for 3 weeks. For the treatment group: CCl₄ was administered intraperitoneally at a dose of 0.5 ml/kg every other day for 3 weeks and DFO was administered intraperitoneally at a dose of 100 mg/kg every other day for 3 weeks. At the end of 3 weeks, all subjects were anesthetized with ketamine and xylazine and sacrificed and lung tissues were taken. H&E, PAS and Masson Trichrome stains were applied to the right lung tissues taken from the subjects and the general morphology of the lung was determined by these stains. H&E stained preparations were evaluated for septum thickness, vacuolization, alveolar macrophages, perialveolar hemorrhage and interstitial inflammatory cell reaction and scored between 0-3. Immunohistochemical examinations were performed using TNF-α, Bax, Il-1β, Bax and Caspase 9. Left lung tissues from the subjects were used for biochemical analysis and MDA, CAT and GPx levels were analyzed. As a result of histopathological, immunohistochemical and biochemical analyses, it was observed that Desferal had a protective effect through its anti-inflammatory, antiapoptotic and antioxidant properties in carbon tetrachloride-induced lung injury.