İzmir Buca Sosyal Yaşam Kampüsündeki huzurevinde kalan bireylere verilen 'Sağlıklı Beslenme' eğitimiyle bilgi düzeylerinin artırılması ve tutuma yansıtılması
Increasing the level of knowledge and reflecting it on attitudes with 'Healthy Nutrition' education given to individuals staying in the nursing home in İzmir Buca Social Life Campus
- Tez No: 891381
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. AYSEL BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Sağlık Eğitimi, Nutrition and Dietetics, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yaşlanma, fiziksel ve zihinsel kapasitede kademeli, fizyolojik ancak doğrusal olmayan bir azalma anlamına gelmektedir. Yaşlanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan fizyolojik değişiklikler nedeniyle uygun beslenme yaşlı insanlar için hayati önem taşımaktadır. Kas kütlesi kaybı, metabolik anormallikler ve bağışıklık fonksiyonunun azalması, çoğu yaşlıda fonksiyonel sınırlamaların ve kötü beslenmenin sonuçlarıdır. Yaşlanma sırasında iyi beslenme durumu ve uygun diyet, bağışıklık sistemini ve enfeksiyon direncini artırmak için önemlidir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı huzurevinde yaşayan yaşlı bireylerin“Sağlıklı Beslenme”eğitimi sonrası sağlıklı beslenmeyle ilgili farkındalıklarının ve bilgi düzeylerinin artırılması, tutuma yansıtılması ve yaşlı sağlığının geliştirilmesi sağlamaktır. Bu deneysel çalışma, ölçme aracının uygulandığı 60 yaş ve üzeri oryante yaşlı katılımcılar içinden seçilen ve eğitim programına katılmaya gönüllü 30 deney ve 39 kontrol grubu olacak şekilde toplam 69 yaşlı birey katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Bağımlı örneklem t-testi bulguları değerlendirildiğinde, deney grubunun eğitim müdahalesi öncesi ve sonrası uygulanan Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği ön test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu (t=-8.832, p=0.001) ve kontrol grubunda ise anlamlı bir fark olmadığı (t=0.123, p=0.903) görülmüştür. Deney grubunun eğitim müdahalesi öncesi ve sonrası uygulanan Beslenme Bilgi Ölçeği ön test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu (t=-10.175, p=0.001) ve kontrol grubunda ise anlamlı bir farklılık olmadığı (t=-1.888, p=0.074) görülülmüştür. Eğitim öncesi yapılan öntest ve sonrası yapılan sontest deney ve kontrol grubundaki bu bulgular eğitimin bilgi düzeyini anlamlı olarak artırdığı ve sağlıklı tutumu geliştirdiği söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Ageing refers to a gradual, physiological but non-linear decline in physical and mental capacity. Because of the physiological changes that occur as a result of ageing, appropriate nutrition is vital for older people. Loss of muscle mass, metabolic abnormalities and reduced immune function are the consequences of functional limitations and poor nutrition in most older people. Good nutritional status and appropriate diet during ageing are important to enhance the immune system and infection resistance. Therefore, the aim of this study is to increase the awareness and knowledge levels of elderly individuals living in a nursing home about healthy nutrition after 'Healthy Nutrition' training, to reflect it on attitude and to improve elderly health. This experimental study was carried out with a total of 69 elderly individuals, 30 experimental and 39 control groups, who were selected among the oriented elderly participants aged 60 years and over and who volunteered to participate in the training programme. When the findings of the dependent sample t-test were evaluated, it was seen that there was a statistically significant difference between the pre-test scores of the Attitude Scale for Healthy Eating applied before and after the educational intervention in the experimental group (t=-8.832, p=0.001) and there was no significant difference in the control group (t=0.123, p=0.903). There was a statistically significant difference between the pre-test scores of the Nutrition Knowledge Scale applied before and after the educational intervention in the experimental group (t=-10.175, p=0.001) and there was no significant difference in the control group (t=-1.888, p=0.074). These findings in the experimental and control groups in the pre-test before and post-test after the training can be said that the training significantly increased the level of knowledge and improved the healthy attitude.