Bir eğitim ve araştırma hastanesinde 2008 ve 2021 yılları arasında yatırılarak takip edilen spondilodiskit tanılı hastaların klinik, tanı, mikrobiyolojik ve tedavi özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical, diagnosis, microbiological and treatment features of patients diagnosed with spondylodiscitis who were admitted and followed in a training and research hospital between 2008 and 2021
  1. Tez No: 891391
  2. Yazar: HİLAL BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAY ARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Spondilodiskit; intervertebral diski, vertebra gövdesini ve komşu paraspinal yapıları etkileyen bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu araştırmanın amacı spondilodiskit tanısı ile yatırılarak takip edilen hastaların demografik, klinik, mikrobiyolojik, patolojik, laboratuvar ve radyolojik özelliklerini tanımlamak aynı zamanda tedavi süreçlerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2008-2021 yılları arasında İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatırılarak takip edilen 18 yaş üzeri ve radyolojik olarak kanıtlanmış spondilodiskit bulgusu olan hastalar dahil edilmiştir. Retrospektif olarak hastaların demografik, klinik, mikrobiyolojik, patolojik, laboratuvar ve radyolojik özellikleri ile birlikte tedavi süreçleri incelenmiştir. Hastalar pyojenik spondilodiskit(PS), tüberküloz spondilodiskit(TS) ve brusellar spondilodiskit(BS) olarak gruplara ayrılmış ve gruplar arasındaki farklılıklar değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza kriterleri karşılayan 162 hasta dahil edilmiş olup; 119(%73,4) hasta PS, 22(%13,6) hasta BS, 21(%13) hasta TS olarak belirlenmiştir. Hastaların 93'ü(%57,4) erkek, 69'u(%42,6) kadındır. Tüm hasta gruplarında yaş ortalaması 62,5±12,5, PS grubu yaş ortalaması 62±12,27, TS grubu yaş ortalaması 65,5±14,68, BS grubu yaş ortalaması 62±11,78 olarak saptanmıştır. Hastalarda görülen en sık ek hastalık DM olup, 40(%24,1) hastada geçirilmiş vertebral cerrahi öyküsü saptanmıştır. Tüm hastalarda en sık görülen şikâyet bel ağrısıdır. Hastaların 32(%19,8)'sinde başvuru anında nörolojik defisit saptanmıştır. TS grubunda başvuru anında beş(%23,8), PS grubunda 27(%22,7) hastada nörolojik defisit saptanmıştır. BS grubunda nörolojik defisit saptanmamıştır. Tüm hastalarda yakınmaların süresi üç aydan uzun olan hasta oranı %35,2, TS grubunda %60, BS grubunda %50, PS grubunda ise %29,3 olarak bulunmuştur. Tüm hastalarda, aynı zamanda PS, BS, TS gruplarında en sık lomber vertebra tutulumu olmuştur. TS grubunda istatiksel olarak torakal vertebra tutulumu diğer gruplara göre anlamlı yüksek saptanmıştır. Hastaların 24'ünde(%14,8) multisegmenter tutulum saptanmıştır. Tüm hastalarda %26,5 oranında apse saptanmıştır. TS grubunda %33,3 oranında, PS grubunda %26 oranında, BS grubunda %22,7 oranında apse saptanmıştır. BT eşliğinde biyopsi oranları ve alınan biyopsi sonuçlarında üreme oranları düşük saptanmıştır. Açık biyopsi de üreme oranları daha yüksektir. PS hasta grubunda 38(%31,9) hastada etken saptanmıştır. Tüm hastalardan 84(%51) hastada materyal kültürü alınmış, materyal kültürü alınan hastaların %31'inde üreme saptanmıştır. Tüm hastalarda 132(%81) hastadan kan kültürü alınmış ve %18,1'inde üreme olmuştur. PS grubunda en sık saptanan etkenler sırası ile Gram pozitif etkenlerden MSSA, Enterococcus spp., KNS, Gram negatif etkenlerden de Pseudomonas spp., Klebsiella,spp., E.coli olmuştur. Çalışmamızda bir hastada etken olarak Echinococcus spp. iki hastada etken olarak Candida spp. saptanmıştır. TS grubundaki yedi hastada materyal kültüründen alınan mikobakteri kültüründe üreme saptanmıştır. Sekiz hastaya sadece histopatolojik olarak tanı konulmuştur. PS grubunda istatiksel olarak lökosit sayısı daha yüksek saptanmıştır. PS hastalarında ortalama toplam tedavi süresi 12(min:5, max:51) hafta şeklindedir. BS hastalarına en az üç ay en çok da 11 ay tedavi verildiği görülmüştür. TS hastalarına tedavi süresinin en az 12 ay verildiği, bir hastada 18 ay kadar verildiği görülmüştür. Sonuç: Spondilodiskit bel ağrısı ve hareket kısıtlılığı olan hastalarda ayırıcı tanıda mutlaka yer almalıdır. Nadir görülen, tedavisi güç ve tedavi süreleri uzun bir enfeksiyon hastalığıdır. Spondilodiskitte etken mikroorganizmayı saptayabilmek en önemli basamaktır. Etkeni saptayabilmek için mutlaka antibiyoterapi öncesi materyal ve kan kültürü alınmalıdır. Ülkemizde halen endemik olan tüberküloz için mikobakteri kültürü ve bruselloz için serolojik tetkikler gönderilmelidir. Görüntüleme eşliğinde veya açık biyopsi ile materyal kültürü almak, etkeni üretme oranlarını ve histopatolojik tanı oranlarını arttırmaktadır. Aynı zamanda zor üreyen tüberküloz ve nadir görülen mantar, parazit gibi etkenlerin gösterilmesinde önem arz etmektedir. Etkeni saptamak; hedefe yönelik uygun tedaviyi vermede ve tedavi süresini kısaltmakta etkilidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Spondylodiscitis is an infectious disease affecting the intervertebral disc, vertebral body and adjacent paraspinal structures. The aim of this study was to describe the demographic, clinical, microbiologic, pathological, laboratory and radiological characteristics of patients hospitalized with the diagnosis of spondylodiscitis and to investigate the treatment processes. Materials and Methods: Patients over 18 years of age with radiologically proven spondylodiscitis who were hospitalized in Izmir Bozyaka Training and Research Hospital between 2008 and 2021 were included in our study. Demographic, clinical, microbiologic, pathological, laboratory and radiological characteristics and treatment processes of the patients were retrospectively analyzed. Patients were divided into groups as pyogenic spondylodiscitis (PS), tuberculous spondylodiscitis (TS) and brucellar spondylodiscitis (BS) and differences between groups were evaluated. Results: Our study included 162 patients who met the criteria; 119 (73.4%) patients were identified as PS, 22 (13.6%) as BS, and 21 (13%) as TS. Of the patients, 93 (57.4%) were male and 69 (42.6%) were female. The mean age was 62.5±12.5 years in all patient groups, 62±12.27 years in the PS group, 65.5±14.68 years in the TS group, and 62±11.78 years in the BS group. The most common comorbidity was DM and 40 (24.1%) patients had a history of previous vertebral surgery. The most common complaint in all patients was low back pain. Neurologic deficit was detected in 32(19.8%) patients at presentation. Five (23.8%) patients in the TS group and 27 (22.7%) patients in the PS group had neurologic deficits at presentation. No neurologic deficit was detected in the BS group. The proportion of patients with a duration of complaints longer than three months was 35.2% in all patients, 60% in the TS group, 50% in the BS group and 29.3% in the PS group. Lumbar vertebrae were most frequently involved in all patients, as well as in the PS, BS and TS groups. Thoracic vertebrae involvement was statistically significantly higher in the TS group compared to the other groups. Multisegmental involvement was found in 24 patients (14.8%). Abscess was found in 26.5% of all patients. Abscesses were found in 33.3% in the TS group, 26% in the PS group and 22.7% in the BS group. CT-guided biopsy rates and growth rates in the biopsy results were low. Growth rates were higher in open biopsy. In the PS patient group, the causative agent was detected in 38 (31.9%) patients. Material cultures were obtained in 84(51%) of all patients and the growth was detected in 31% of the patients in whom material cultures were obtained. In all patients, blood cultures were obtained from 132 (81%) patients and 18.1% of them yielded growth. The most common agents in the PS group were MSSA, Enterococcus spp. and CNS among Gram positive agents and Pseudomonas spp., Klebsiella spp. and E.coli among Gram negative agents. In our study, Echinococcus spp. was the causative agent in one patient and Candida spp. was the causative agent in two patients. In seven patients of TS group, growth was detected in mycobacteria cultures obtained from material culture. Eight patients were diagnosed only by histopathological analysis. Leukocyte count was statistically higher in the PS group. The average total duration of treatment in PS patients was 12 (min:5, max:51) weeks. BS patients were treated for a minimum of three months and a maximum of 11 months. TS patients were treated for at least 12 months and one patient was treated for 18 months. Conclusion: Spondylodiscitis must be included in the differential diagnosis of patients with low back pain and limited mobility. It is a rare infectious disease with difficult treatment and long treatment periods. Identifying the causative microorganism is the most important step in spondylodiscitis. In order to identify the causative agent, material and blood culture should be taken before antibiotherapy. Mycobacterial culture for tuberculosis, which is still endemic in our country, and serologic tests for brucellosis should be sent. Obtaining material culture under imaging guidance or by open biopsy increases the rates of agent growth and histopathological diagnosis. At the same time, it is important in the identification of difficult to grow agents such as tuberculosis and rare fungi and parasites. Identifying the causative agent is effective in providing appropriate targeted treatment and shortening the duration of treatment.