İdrar sitolojilerinin Paris sistemine göre yeniden sınıflandırılması ve histolojik tanılarla korelasyonu
Reclassification of urinary cytologies according to the Paris system and correlation with histological diagnosis
- Tez No: 763366
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ÇELİK ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Paris Sistemi, idrar sitolojisini değerlendirirken net tanı kriterleri sağlamak ve raporlamada kullanılan terminolojiyi standart hale getirmek amacıyla tasarlanmıştır. Bu çalışmada Paris Sistemi'nin idrar sitolojisine etkisini inceledik. İdrar sitolojilerini Paris Sistemine göre yeniden değerlendirdik ve sonuçlarımızı histopatolojik tanılarla korele ederek Paris Üriner Sitoloji Raporlama Sistemi'nin idrar sitoloji tanı performansına etkisinin, hastalarda uygun risk sınıflandırması oluşturmada, hasta tanı ve takibinde etkinliğinin saptanmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Kliniği'nde, 2015-2021 yılları arasında eş zamanlı veya 1 ay içinde histolojik tanısı mevcut 200 sıvı bazlı idrar sitolojisinin incelendiği retrospektif bir çalışmadır. Mevcut sitoloji camları klinik bilgi, orijinal sitolojik ve histolojik tanılarından habersiz olarak Paris Üriner Sitoloji Raporlama Sistemine göre yeniden değerlendirildi. Tanılar orijinal sitoloji tanılarıyla karşılaştırıldı. Histolojik tanılar altın standart olarak kabul edilerek, orijinal raporlama ve Paris Sistemi'nin tanısal performanslarını belirlemek amacıyla eğri altında kalan alan, duyarlılık, özgüllük, tanısal doğruluk hesaplandı ve istatistiksel analiz yapıldı. Bulgular: Paris Sistemine göre yeniden değerlendirilen 200 olgunun 3'ü yetersiz olarak sınıflandırıldığı için histopatolojik korelasyon 197 olgu ile yapıldı. Paris Sistemi'nin duyarlılığı, özgüllüğü, pozitif prediktif, negatif prediktif ve tanısal doğruluk değerleri sırasıyla %60, %99,3, %97,2, %85,7 ve %87,2'ydi. Paris Sistemi'nde yüksek dereceli ürotelyal karsinom negatif (YDÜKN), atipik ürotelyal hücreler (AÜH), yüksek dereceli ürotelyal karsinom şüpheli (YDÜKŞ) ve yüksek dereceli ürotelyal karsinom (YDÜK) için malignite riski sırasıyla %3,5, %20,9, %60,8 ve %97,2'dir. Bu risk orijinal raporlamada sırasıyla %13,4, %15, %52 ve %100'dü. Orijinal sitoloji tanıları ile Paris Sistemi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlendi (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: The Paris Urinary Cytology Reporting System was designed to provide clear diagnostic criteria for urine cytology evaluating and to standardize the terminology used for it's reporting. In this study we aimed to determine the effect of this system. For this purpose we re-evaluated the urine cytology according to the Paris System and correlated our results with the histopathological diagnosis in order to determine the diagnostic performance, its effectiveness in establishing an appropriate risk classification, diagnosis, and follow-up. Materials and Methods: This was a retrospective study conducted in 200 liquid-based urine cytologies with histological diagnosis obtained simultaneously or within 1 month between 2015-2021 at the Health Sciences University Antalya Training and Research Hospital. Archived cytology slides were re-evaluated according to the Paris Urinary Cytology Reporting System blindly of any clinical information, original cytological and histological diagnoses. Results were compared to the original cytology diagnoses. Considering histological diagnoses as the gold standard, statistical analysis for area under the curve, sensitivity, specificity, and diagnostic accuracy were calculated for the diagnostic performances of the Paris System and the original report. Results: Since 3 cases were classified as unsatisfactory category according to the Paris System, histopathological correlation was made on 197 cases. The sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value and diagnostic accuracy of the Paris System have been 60%, 99,3%, 97,2%, 85,7%, and 87,8% respectively. The malignancy risk for the Paris System have been 3,5%, 20,9%, 60,8%, and 97,2% for negative for high grade urothelial carcinoma (NHGUC), atypical urothelial cell (AUC), suspicious for high-grade urothelial carcinoma (SHGUC), and high-grade urothelial carcinoma (HGUC) respectively. This risk for the original reporting have been 13,4%, 15%, 52% and 100% respectively. A statistically significant difference has been observed between the original reporting and the Paris System (p=0,001).