Periodontal hastalıkların romatoid faktör (RF), anti-siklik sitrülinlenmiş protein antikoru (ANTİ-CCP) ve antinükleer antikor (ANA) düzeyleri üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of periodontal diseases on rheumatoid factor (RF), anti-cyclic citrullinated protein antibody (ANTİ-CCP) and antinuclear antibody (ANA) levels
- Tez No: 891402
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ZİYA ŞENYURT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Periodontal hastalıklar, primer etiyolojik faktör olan mikrobiyal dental plak birikimiyle periodonsiyum dokularında enflamasyon bulgularının görüldüğü sistemik ve lokal faktörlerden etkilenebilen kronik, multifaktöriyel, kemik ve bağ dokusu yıkımıyla karakterize hastalıklardır. Romatoid artrit (RA), etiyolojisi henüz net olarak belirlenmemiş sinovyal eklemlerdeki enflamasyon, eklemlerde ağrı, şişlikle karakterize otoimmün hastalıktır. Klinik muayene ve biyokimyasal değerlendirmeler sonucu teşhis koyulmaktadır. Periodontal hastalıkların sistemik hastalıklarla ilişkili olduğu bilinmektedir. RA ile periodontal hastalıkların benzer patolojik mekanizmaya sahip olduğu, sert ve yumuşak doku yıkımlarında ortak sitokin değişimlerinin görüldüğü kanıtlanmıştır. Çalışmamızın amacı; sistemik olarak sağlıklı bireylerdeki periodontal hastalıkların romatoid faktör (RF), anti-siklik sitrülinlenmiş protein antikoru (Anti-CCP) ve antinükleer antikor (ANA) düzeyleri üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesidir. Bu kapsamda periodontal hastalıkların RA'in olası erken dönem biyokimyasal bulguları üzerine olan etkileri değerlendirilecektir. Çalışmamız Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na rutin kontrolleri için başvuran sistemik açıdan sağlıklı; 30 periodontal olarak sağlıklı, 30 plağa bağlı gingivitisli, 30 periodontitisli toplam 90 hasta üzerinde yürütülmüştür. Çalışmaya dahilindeki hastalar bilgilendirilerek yazılı onamları alınmıştır. Hastaların rutin romatolojik muayeneleri Dr. Ersin ARSLAN Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre sondalanabilir cep derinliği (SCD), klinik ataşman kaybı (KAK), gingival indeks (Gİ), plak indeksi (Pİ), sondalama kanama indeksi (BOP) değerleri periodontitislilerde diğer gruplara göre yüksek bulunmuştur. C-Reaktif Protein (CRP) sayısal değerine ve referans değere göre pozitiflik oranına bakıldığında periodontitisli grupta anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. RF'nin pozitiflik oranının periodontitisli grupta yüksek olduğu bulunmuştur. RF sayısal değerinde gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Çalışma sonuçlarına göre periodontitis ile sistemik enflamasyon düzeyi ve romatoid artrit arasında bir ilişki olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Periodontal diseases are characterized by chronic, multifactorial, bone and connective tissue destruction that can be affected by systemic and local factors in which signs of inflammation are seen in periodontium tissues with microbial dental plaque accumulation, which is the primary etiological factor. Rheumatoid arthritis (RA) is an autoimmune disease characterized by inflammation, pain and swelling in the synovial joints, the etiology of which has not yet been clearly determined. Diagnosis is made as a result of clinical examination and biochemical evaluations. It is known that periodontal diseases are associated with systemic diseases. It has been proven that RA and periodontal diseases have similar pathological mechanisms, and common cytokine changes are seen in hard and soft tissue destruction. The aim of our study; to evaluate the effects of periodontal diseases on rheumatoid factor (RF), anti-cyclic citrullinated protein antibody (Anti-CCP) and antinuclear antibody (ANA) levels in systemically healthy individuals. In this context, the effects of periodontal diseases on possible early biochemical findings of RA will be evaluated. Our study was conducted in systemically healthy patients who applied to Gaziantep University Faculty of Dentistry, Department of Periodontology for routine check-ups; It was conducted on a total of 90 patients, 30 periodontally healthy, 30 with plaque-related gingivitis, and 30 with periodontitis. The patients included in the study were informed and their written consent was obtained. Routine rheumatological examinations of the patients were performed at Dr. Ersin ARSLAN Training and Research Hospital. According to the results of the study, probable pocket depth (SCD), clinical attachment loss (CAC), gingival index (GI), plaque index (PI), probing bleeding index (BOP) values were found to be higher in patients with periodontitis compared to other groups. When the C-Reactive Protein (CRP) numerical value and the positivity rate according to the reference value were examined, it was found to be significantly higher in the periodontitis group. The positivity rate of RF was found to be high in the group with periodontitis. There was no statistically significant difference between the groups in the RF numerical value. According to the results of the study, it is thought that there is a relationship between periodontitis and the level of systemic inflammation and rheumatoid arthritis.