The vibrational amplitude of atoms in proteins
Proteinlerde atomların titreşim genliği
  1. Tez No: 891407
  2. Yazar: DERYA VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HENRY R. GLYDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Biophysics, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Delaware
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Farklı potansiyel enerji modellerinde, titreşimsel genliğin karesinin ortalamasının sıcaklığa bağlı olarak değişimini araştırmak için fonon teorisine (Self-Consistent Phonon Theory) dayanan oyuncak model sunulmaktadır. Deneysel sonuçlar, proteinlerdeki atomların yer değiştirmesinin karesinin ortalamasının, düşük sıcaklıklarda orta bir eğimle sıcaklıkla doğrusal olarak arttığını göstermektedir. Geçiş sıcaklığında, eğim dramatik bir şekilde artarak yüksek sıcaklıklarda çok daha büyük bir değere ulaşır. Oyuncak modelde, bu değişiklik yüksek sıcaklıklardaki harmonik olmayan katkılardan kaynaklanmaktadır. Farklı potansiyel modelleri seçeriz ve seçilen bu potansiyellerde bir atomun yer değiştirmesinin karesinin ortalaması bu oyuncak model kullanılarak hesaplanır. Daha sonra, deneysel sonuçları elde edebilecek en uygun potansiyel model belirlenir.
Özet (Çeviri)
A theoretical toy model based on the Self Consistent Phonon theory is presented to investigate how the mean square vibrational amplitude varies with temperature in different potential energy models. Experimental results show that the mean square displacement of atoms in proteins increases linearly with temperature with a modest slope at low temperatures. At a transition temperature, the slope increases dramatically to a much larger value at high temperatures. In the toy model, this change is attributed to anharmonic contributions at high temperatures. We choose different potential models and calculate the mean square displacement of an atom in these potentials by using this toy model. Then, we find the potential energy model which best reproduces the experimental results.